ԵԱՏՄ շրջանակներում ռոումինգը նախատեսվում է չեղարկել մինչ 2025 թվականը: Ռուսաստանցիները արդեն 2025 թվականին կկարողանան զանգահարել տնային սակագներով՝ գտնվելով Ղազախստանում, Հայաստանում եւ Եվրասիական տնտեսական միության (ԵԱՏՄ) այլ երկրներում: Այս մասին «РГ»-ին տված հարցազրույցում հայտնել է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի (ԵՏՀ) մրցակցության եւ հակամենաշնորհային կարգավորման նախարար Արման Շակկալիեւը:
«Միության շրջանակներում «ինչպես տանը» սակագինը ազատ հաղորդակցության հիմքն է, ինչը նշանակում է, որ դա գործարարների համար աշխատանքային ռեսուրսների տեղաշարժի հիմնական պայման է: Տնային եւ ռոումինգային սակագների հավասարեցումը օբյեկտիվ միտում է, որը մենք պետք է իրականացնենք Եվրասիական միության հինգ երկրների բջջային կապի օպերատորների եւ կարգավորողների միջեւ պայմանավորվածությունների միջոցով»,- բացատրել է Շակկալիեւը:
Դեկտեմբերին Ռուսաստանը նախագծին ներկայացրել է անցումային ծրագիր: Նախարարը թվարկել է այն խնդիրները, որոնք պետք է լուծվեն՝ սակագների հանդեպ տարբեր մոտեցումներ (որոշ երկրներում դա մեկ րոպեն է, մյուսներում` յուրաքանչյուր 10 վայրկյանը, երրորդներում` բաժանորդային վճարը), անձնական տվյալների անվտանգության եւ պահպանման պահանջների տարբերություն, տարբեր տեխնոլոգիական հանգամանքներ։ Բացի այդ, տնտեսական պայմանները շատ տարբեր են, օրինակ՝ Ռուսաստանում կա 146 միլիոն բնակիչ, իսկ Հայաստանում՝ ընդամենը 3 միլիոն:
Համակարգի ինտեգրման աշխատանքը կիրականացվեն մի քանի փուլով: Նախ առաջարկվում է իրականացնել խարդախության դեմ պայքարի միջոցառումներ, օպերատորներին խարդախներից պաշտպանելու համար: Հունվարի վերջին կողմերը քննարկել են ԵԱՏՄ երկրների հակախարդախական համակարգերի ինտեգրացիան օպերատորների համակարգում՝ կապված ԵԱՏՄ երկրների եւ նրանց միջեւ ուղղակի կապերի կազմակերպման հետ:
«Ռոումինգում կապի ծառայությունների արժեքի իջեցումը կլինի աստիճանական եւ կընթանա ըստ հաստատված ժամանակացույցի: Երկրորդ, մենք ակնկալում ենք, որ այն կխթանի սպառման աճը, որը կփոխհատուցի կորուստները: Օրինակ՝ Եվրամիությունում «Ռոումինգ ինչպես տանը» կանոնի ներդրումից հետո բջջային ինտերնետի սպառման ծավալն աճել է մոտ 5,5 անգամ, իսկ զանգերի ծավալը՝ մոտ 2,5 անգամ»,- ասել է Շակկալիեւը:

Роуминг в рамках ЕАЭС планируется отменить к 2025 году.   Россияне смогут звонить по домашнему тарифу, находясь в Казахстане, Армении и других странах Евразийского экономического союза (ЕАЭС) уже в 2025 году. Об этом в интервью «РГ» рассказал министр по конкуренции и антимонопольному регулированию Евразийской экономической комиссии (ЕЭК) Арман Шаккалиев.
«Тариф "как дома" в рамках союза - основа свободного общения, а значит - ключевое условие для перемещения трудовых ресурсов, для предпринимателей. Выравнивание домашних и роуминговых тарифов - объективная тенденция, которую нам нужно реализовать через договоренности сотовых операторов и регуляторов пяти стран Евразийского союза», - пояснил Шаккалиев.
В декабре Россия представила в проект плана перехода. Министр перечислил проблемы, которые предстоить решить - разные подходы к тарификации (в одних странах она поминутная, в других за каждые 10 секунд, в третьих абонентская плата), различие в требованиях к безопасности и хранению персональных данных, разные технологические. К тому же сильно отличаются экономические условия - например, в России 146 миллионов жителей, а в Армении только 3 млн.
Работа по интеграции систем будет вестись в несколько этапов. Сначала предлагается реализовать антифродовые мероприятия, чтобы защитить операторов от мошенников. В конце января стороны обсудили интеграцию антифродовых (антимошеннических) систем операторов связи стран ЕАЭС и организацию прямых стыков между ними.
«Снижение стоимости услуг связи в роуминге будет постепенным и проходить по утвержденному графику. Во-вторых, мы ожидаем, что оно будет стимулировать рост потребления, компенсирующего потери. Например, в Европейском союзе после внедрения правила "Роуминг как дома" объем потребления мобильного интернета вырос почти в 5,5 раза, а объем звонков - почти в 2,5 раза», - рассказал Шаккалиев.