Այն գործընթացները, որոնք տեղի են ունենում Ռուսաստանում՝ կապված Ալեքսեյ Նավալնու շուրջ աղմուկի հետ, եւ այն, ինչ տեղի է ունեցել Հայաստանում 2018-ին՝ Նիկոլ Փաշինյանի ղեկավարությամբ, անհամադրելի են: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակցի հետ զրույցում ասաց ռուս քաղաքագետ Ստանիսլավ Տարասովը։
«Հայաստանում ելույթները հանգեցրին իրական իշխանափոխության: Այն ժամանակ ամբողջ երկիրը համախմբվեց Փաշինյանի շուրջ: Այստեղ խոսքը մարգինալների մասին է, որոնց ոչ ոք չի աջակցել: Տեղեկատվական աղմուկը ապահովել են լիբերալ ԶԼՄ-ները, որոնք այստեղ լուրջ ազդեցություն չունեն: Նրանք ակտիվորեն շրջանառում են Նավալնուն»,- հավելեց փորձագետը:
Նրա խոսքով, սա որոշ տեղական, մարտավարական խնդիրներ լուծելու սովորական փորձ է, խաղադրույք է կատարվում ներքին խնդիրների վրա: Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները կառուցվում են ռազմավարական հարթության վրա:
«Երկրում իշխանափոխության կամ իրավիճակի ապակայունացման մասին հարց չկա: Նավալնին հեռանկար չէ: Տեխնոլոգիաները, որ Արեւմուտքը կիրառել է Հայաստանում 2018-ին, Ռուսաստանում չգործեցին: Ռուսաստանը, պարզվեց, պատրաստ էր դրան»,- եզրափակեց նա:

In an interview with Armenian News-NEWS.am, Russian political scientist Stanislav Tarasov said the processes unfolding in Russia in regard to the ruckus about Alexei Navalny and what happened under the leadership of Nikol Pashinyan in 2018 in Armenia are incomparable.
“The speeches in Armenia led to real shift of power. At the time, the whole nation united around Pashinyan. In Russia we’re dealing with marginal people whom nobody has supported. Liberal mass media outlets caused uproar through the provision of information, but they don’t have a serious influence,” the analyst added.
According to him, this is an ordinary attempt to meet certain objectives at the local level and tactical objectives.
“There is no issue related to shift of power or destabilization of the situation. Navalny is not prospective. The technologies that the West used in Armenia in 2018 didn’t work in Russia. It turned out that Russia was ready for this,” he concluded.