ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը կոչ է արել ազատ արձակել Մյանմայի առաջնորդ Աունգ Սան Սու Չժիին եւ մյուս ձերբակալվածներին ու մտահոգություն հայտնել արտակարգ դրության կապակցությամբ:
ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը հավաքվել է այն բանից հետո, երբ Մյանմայի բանակը «ընտրակեղծիքներին» ի պատասխան ձերբակալել է Սու Չժիին եւ այլոց, իշխանությունը փոխանցել է ռազմական պարետ Մին Աունգ Հլաինգին եւ մեկ տարի ժամկետով արտակարգ դրություն հայտարարել:
Համաձայնեցված հայտարարության մեջ ՄԱԿ ԱԽ-ն «ընդգծել է ժողովրդավարական ինստիտուտներին եւ գործընթացներին աջակցելու, բռնությունից զերծ մնալու եւ մարդու իրավունքները, հիմնարար ազատությունները եւ օրենքի գերակայությունը լիովին հարգելու անհրաժեշտությունը»: Հայտարարության մեջ նշվում է, որ Անվտանգության խորհուրդը «խրախուսում է երկխոսության շարունակումը եւ հաշտեցումը՝ Մյանմարի ժողովրդի կամքին եւ շահերին համապատասխան»:
ՄԱԿ-ի չինական առաքելության ներկայացուցիչը նշել է, թեՊեկինը հույս ունի, որ Անվտանգության խորհրդի հայտարարության հիմնական ուղերձները «բոլոր կողմերը հաշվի կառնեն եւ կհանգեցնեն դրական արդյունքների»:
«Որպես Մյանմայի բարեկամական հարեւան՝ Չինաստանը հույս ունի, որ Մյանմայում բոլոր կողմերը առաջնահերթություն կտան ժողովրդի ձգտումներին եւ շահերին, պատշաճ կերպով կլուծեն տարաձայնությունները սահմանադրական եւ իրավական շրջանակներում երկխոսության միջոցով եւ կապահովեն քաղաքական ու սոցիալական կայունություն»,- ասել է նա:

The United Nations Security Council on Thursday called for the release of Myanmar’s leader Aung San Suu Kyi and others detained by the military and voiced concern over the state of emergency there.
The 15-member council was briefed on Tuesday, a day after the Myanmar army detained Suu Kyi and others in response to “election fraud,” handed power to military chief Min Aung Hlaing and imposed a one-year state of emergency.
In the agreed statement, the council “stressed the need to uphold democratic institutions and processes, refrain from violence, and fully respect human rights, fundamental freedoms and the rule of law.” It “encouraged the pursuance of dialogue and reconciliation in accordance with the will and interests of the people of Myanmar,” the statement said.
A spokesperson for China’s U.N. mission said Beijing hoped the key messages in the Security Council statement “could be heeded by all sides and lead to a positive outcome.”
“As a friendly neighbor of Myanmar, China hopes that all parties in Myanmar will put the aspiration and interests of the people first, properly handle differences through dialogue within the constitutional and legal framework and safeguard political and social stability,” the spokesperson said.