Նախագահ Ջո Բայդենը կհայտարարի ԱՄՆ աջակցության դադարեցման մասին Եմենում Սաուդյան Արաբիայի կողմից ղեկավարվող հարձակողական գործողություններին, ինչը խորացրել է Արաբական թերակղզու ամենաաղքատ երկրի հումանիտար տառապանքները: Այս մասին հայտարարել է Ազգային անվտանգության հարցերով խորհրդական Ջեյք Սալիվանը, հայտնում է AP-ն:
Այս քայլը կդառնա Բայդենի նախընտրական խոստման կատարումը, որի վարչակազմը նախատեսում է դիվանագիտությունն օգտագործել Եմենում հակամարտությունը դադարեցնելու համար:
Բայդենը կհայտարարի նաեւ Թիմոթի Լանդերքինգի Եմենում հատուկ բանագնաց նշանակվելու մասին։
Լանդերքինգը պետքարտուղարի օգնականի տեղակալն էր մերձավորարեւելյան բաժնում: Լինելով պրոֆեսիոնալ դիվանագետ՝ նա աշխատել է Սաուդյան Արաբիայում, Քուվեյթում եւ Մերձավոր Արեւելքի ու նրա սահմաններից դուրս այլ երկրներում:
Սաուդյան Արաբիան հարձակումը սկսել է 2015-ին՝ Եմենի հութի խմբավորմանը դիմակայելու համար: Այդ ժամանակվանից ի վեր Սաուդյան Արաբիայի գլխավորած օդային գործողությունների հետեւանքով բազմաթիվ խաղաղ բնակիչներ են զոհվել:

President Joe Biden will announce an end Thursday to U.S. support for a grinding five-year Saudi-led military offensive in Yemen that has deepened humanitarian suffering in the Arabian peninsula’s poorest country, national security adviser Jake Sullivan said, AP reported.
The move would fulfill a campaign pledge by Biden, whose administration plans to pursue diplomacy to end the overall conflict in Yemen. Biden sees the United States “playing a more active and engaged role” to end the war through talks, Sullivan said at a White House briefing.
Biden also is announcing the choice of Timothy Lenderking as special envoy to Yemen as soon as Thursday afternoon, when the president is due to speak at the State Department.
Lenderking has been a deputy assistant secretary of state in the agency’s Middle East section. A career foreign service member, he has served in Saudi Arabia, Kuwait and other countries in the Middle East and elsewhere.
Saudi Arabia began the offensive in 2015 to counter a Yemeni Houthi faction that had seized territory in Yemen and was launching cross-border missiles at Saudi Arabia. A Saudi-led air campaign since then has killed numerous Yemeni civilians.