ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակի օրվա կապակցությամբ։ Այս մասին հայտնում են ՀՀ 3-րդ նախագահի գրասենյակից։
Ուղերձում ասված է․
«Անցած դարասկզբին Օսմանյան կայսրության կողմից հայ ժողովրդի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանությունը չի ավարտվել:
Թուրքական արնածոր յաթաղանը դեռևս կախված է հայ ժողովրդի գլխին և մնալու է որպես սպառնալիք,
քանի դեռ՝
• հայ ժողովուրդը չի հաղթահարել զոհի բարդույթը՝ արժանապատվորեն պաշտպանելով իր իրավունքները,
• վաղեմության ժամկետ չունեցող հանցագործությունը՝ ցեղասպանությունը, չի պատժվել և դաս չի դարձել նման ոճրագործության ունակ հանցագործների համար,
• Թուրքիայի ներկայիս իշխանությունները չեն ցանկանում առերեսվել սեփական պատմությանը և ցինիկ ինքնագոհությամբ ժխտում են 1894-1923 թվականներին Օսմանյան կայսրության և Թուրքիայի տարբեր վարչակարգերի կողմից ծրագրված ու հայ ժողովրդի դեմ շարունակաբար իրականացված ցեղասպանական քայլերը, հայրենազրկումը, հայության ոչնչացմանն ուղղված զանգվածային կոտորածները, էթնիկ զտումները, հայկական ժառանգության ոչնչացումը,
• աշխարհաքաղաքական ոչ հայանպաստ շահերի սպասարկուները պատրաստ են մոռացության մատնել և սակարկման առարկա դարձնել Հայոց ցեղասպանությունը,
• հայ ժողովուրդը հերթական անգամ դաս չի քաղում պատմությունից, չի գիտակցում իր սխալներն ու բացթողումները, իսկ ներկայիս իշխանության մեջ որոշ տկարամիտ աթոռապաշտներ, ուրանալով ընդամենը մի քանի ամիս առաջ Թուրքիայի ակտիվ մասնակցությամբ իրենց հազարավոր հայրենակիցների խոշտանգման ու սպանության փաստերը, պատրաստ են պարտվածի հոգեբանությամբ ազգային շահերի հաշվին ծնկաչոք խաղաղություն մուրալ դահճից,
• Հայոց ցեղասպանության փաստի համաշխարհային ճանաչման հասնելու, հանցագործությունը դատապարտելու և ցեղասպանության հետևանքները հաղթահարելու հարցում Հայաստանի և հայ ժողովրդի միասնական կամքը անտեսող կամ վիճարկող ցանկացած հայ չի համարվի ուրացող ու հայրենադավ և չի դատապարտվի,
• Հայոց ցեղասպանության մեկուկես միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակը ոգեկոչելուց բացի, երախտագիտությամբ չենք խոնարհվի և արժանին մատուցի մեր ազգային ու մարդկային արժանապատվության համար պայքարած նահատակ հերոսների հիշատակի և վերապրածների առջև ու չենք բարձրացնի մեր պայքարի ոգին,
• Թուրքիայի ակտիվ մասնակցությամբ տարածաշրջանային խոշոր տնտեսական նախագծերը չենք համադրի մեր ազգային շահերին,
• խորությամբ չենք գիտակցի Հայաստանի դերակատարությունը տարածաշրջանում ու չենք ճանաչի ինքներս մեզ՝ որպես համաշխարհային քաղաքակրթության մեջ նշանակալի ներդրում ունեցած ազգի,
և քանի դեռ՝
չենք գիտակցի անկախ, հզոր ազգային պետականության անհրաժեշտությունը մեր գոյապահպանման ու ազգային արժեքների պահպանման գործում:

Кровавый турецкий ятаган всё ещё занесён над головой армянского народа. Об этом говорится в послании третьего президента Армении Сержа Саргсяна в связи с Днём памяти жертв Геноцида армян.
«Совершённый в начале прошлого века Османской Империей в отношении армянского народа Геноцид не завершён. Кровавый турецкий ятаган всё ещё занесён над головой армянского народа, и он будет оставаться угрозой до тех пор,
пока
* армянский народ не преодолеет комплекс жертвы, достойно защищая свои права;
* не имеющее срока давности преступление – геноцид – остаётся безнаказанным и не стало уроком для преступников, способных на подобное преступление;
* нынешние власти Турции не желают смириться с собственной историей и с циничным самодовольством отрицают планировавшиеся различными режимами Османской Империи и Турции в 1894-1923 годы и постоянно осуществлявшиеся против армянского народа геноцидальные шаги, лишение родины, направленные на уничтожение армянства массовые погромы, этнические чистки, уничтожение армянского наследия;
* прислужники неблагоприятных для армян геополитических интересов готовы предать забвению и превратить в предмет торга Геноцид армян;
* армянский народ в очередной раз не извлекает урок из истории, не осознаёт свои ошибки и упущения, а некоторые скудоумные почитатели кресел в нынешней власти, забыв о совершённых всего несколько месяцев назад при активном участии Турции фактах истязаний и убийств тысяч своих соотечественников, готовы с психологией побеждённого на коленях молить палача о мире за счёт национальных интересов;
* любой армянин, игнорирующий или оспаривающий единую волю Армении и армянского народа в вопросе достижения всемирного признания факта Геноцида армян, осуждения преступления и преодоления последствий Геноцида, не будет считаться отступником и изменником родины и не будет осуждён;
* кроме почитания памяти полутора миллионов безвинных жертв Геноцида армян, мы не преклонимся с благодарностью и не воздадим должное пережившим и памяти боровшихся и павших жертвой за наше национальное и человеческое достоинство героев и не поднимем дух нашей борьбы;
* мы не будем сопоставлять с нашими национальными интересами крупные региональные экономические проекты с активным участием Турции;
* мы со всей глубиной не осознаем роль Армении в регионе и не признаем сами себя в качестве нации, внёсшей значительный вклад во всемирную цивилизацию;
и пока
* не осознаем необходимость независимой, мощной национальной государственности в деле нашего существования, сохранения национальных ценностей.