Ապրիլի 24-ին վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ։ Այս մասին հայտնում են Կառավարության խատակազմից:
Վարչապետը բարձր է գնահատել Ֆրանսիայի դերը Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործում, ինչը հետագայում նման ողբերգությունները բացառելու կարևոր քայլերից մեկն է։
Էմանուել Մակրոնն իր և ֆրանսիացի ժողովրդի զորակցությունն է հայտնել՝ հավելելով, որ Ֆրանսիան ինչպես եղել, այնպես էլ շարունակելու է մնալ հայ ժողովրդի կողքին՝ դժվարությունները հաղթահարելու գործում։
Զրուցակիցները քննարկել են Հարավային Կովկասում ստեղծված իրավիճակն ու Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորումը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում։ Վարչապետն ընդգծել է, որ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորումը տեսնում է բացառապես «անջատում հանուն փրկության» սկզբունքի ներքո։
Նիկոլ Փաշինյանը և Էմանուել Մակրոնն անդրադարձել են նաև հայ-ֆրանսիական հարաբերությունների օրակարգային, ինչպես նաև Հայաստանում տեղի ունեցող ներքաղաքական զարգացումներին վերաբերող հարցերի։

Armenian Prime Minister Nikol Pashinyan and French President Emmanuel Macron discussed a number of issues by phone yesterday, April 24.
The Prime Minister highly assessed the role of France in the international recognition of the Armenian Genocide, noting that this is one of the important steps to prevent the repetition of such tragedies in the future.
Emmanuel Macron expressed support for the French people, adding that France has been and will support the Armenian people in overcoming difficulties.
The sides discussed the situation in the South Caucasus and the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict within the framework of the OSCE Minsk Group co-chairmanship. The Prime Minister noted that he sees the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict solely on the principle of secession for the sake of salvation.
Nikol Pashinyan and Emanuel Macron also touched upon the agenda of the Armenian-French relations, as well as issues related to the internal political events in Armenia.