Ոստիկանության քրեական հետախուզության գլխավոր վարչության պետ Հովհաննես Թամամյանի եւ ոստիկանության շենքում դեռեւս չպարզված հանգամանքներում մահացած Լեւոն Գուլյանի գործերի միջեւ կապ չկա: Այդ մասին այսօր`հունիսի 23-ին լրագրողներին ասաց ՀՀ ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը: «Դրանք ուղղակի ենթադրություններ են, որ հաճախ մամուլում շրջանառվում են, վերլուծություններ են կատարվում գեղարվեստական թեքումներով»,- ասաց Ա. Սարգսյանը: Նա հերքեց նաեւ այն տեղեկությունը, որ Թամամյամի գործով նոր վկաներ են հայտնվել:
«Գործն ընթացքի մեջ է, շուտով կուղարկվի դատարան, դատարանի վճռից կիմանաք, թե իրողությունն ինչ է: Ոչ մի նոր մարդ գործում չի հայտնվել»,- վստահեցրեց Ա. Սարգսյանը:
Հիշեցնենք, որ 2007-ի մայիսին Լեւոն Գուլյանին հրավիրել են ոստիկանություն ինչ-որ սպանության գործի առնչությամբ` հարցաքննության: Այդ գործը վարում էր Հովհաննես Թամամյանը: Գուլյանին հարցաքննության են տարել ոստիկանության կենտրոնական մասնաշենք, եւ հետագայում ընտանիքին հաղորդել են, որ նա մահացել է՝ ընկնելով երկրորդ հարկի պատուհանից փախուստի փորձ կատարելիս: Մամուլում տեղեկություններ էին հայտնվել, որ դա սպանություն է եղել, որին առնչություն է ունեցել Թամամյանը:

Нет никакой связи между делом, касающимся начальника Главного управления по уголовному розыску полиции Армении Ованнеса Тамамяна и делом по факту гибели в стенах полиции гражданина Левона Гуляна. Об этом заявил начальник полиции Армении Алик Саркисян журналистам сегодня, 23 июня. «Это просто предположения, муссируемые в СМИ, делаются художественные выводы», - отметил Саркисян, опровергнув сведения о том, что по делу Тамамяна выявлены новые свидетели.
«Расследование продолжается, скоро будет передано в суд, приговор прояснит положение вещей», - заверил А.Саркисян.
Левон Гулян погиб 12 мая 2007 года в стенах полиции, куда был приглашен для дачи показаний в рамках уголовного дела по факту убийства криминального авторитета Степана Варданяна. По официальной версии, в кабинете следователя Гулян попросил воды, и, когда следователь вышел из кабинета, попытался сбежать через окно кабинета на втором этаже, однако упал и разбился. По утверждению родственников погибшего, Гуляна либо довели до попытки бегства, либо выбросили из окна. По утверждению СМИ, к гибели Гуляна причастен Ованнес Тамамян.