Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը հունիսի 24-ին երկօրյա այցով ժամանել է Կազան։ Այս մասին Կազանից հաղորդում է NEWS.am-ի թղթակիցը։
Թաթարստանի մայրաքաղաքում կկայանա Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը։
Հանդիպումը կկայանա Ռուսաստանի նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւի մասնակցությամ եւ հրավերով։ Նույն ձեւաչափով նակխկին հանդիպումը Սոչիում տեղի էր ունեցել մարտի 5-ին։
Ինչպես նշվում է Ռուսաստանի ԱԳՆ-ի՝ հունիսի 23-ին տարածած հայտարարության մեջ, «Փաստաթուղթը, որը կքննարկվի Կազանում, կողմերի եւ համանախագահող երկրների համատեղ աշխատանքի կարեւոր շրջանի արդյունք է եւ առաջ շարժվելու ու Խաղաղ պայմանագրի նախապատրաստման իրական հիմք»։
Կազանյան հանդիպման նախօրեին Հայաստանի եւ Ադրբեջանի ղեկավարները հեռախոսազրույցներ են ունեցել իրենց ամերիկացի եւ ֆրանսիացի գործընկերների հետ։ ԱՄՆ նախագահ Օբաման երկու երկրների եկավարներին խորհուրդ էր տվել կազանյան հանդիպման ժամանակ ավարտել Հիմնարար սկզբունքների վրա տարվող աշխատանքները։ Սարկոզին Սերժ Սարգսյանին «որոշիչ հանդիպումից» առաջ հաջողություն էր մաղթել։

Президент Армении Серж Саргсян 24 июня прибыл с двухдневным визитом в Казань. Об этом сообщает корреспондент Новости Армении – NEWS.am из Казани.
В столице Татарстана состоится встреча президентов Армении и Азербайджана Сержа Саргсяна и Ильхама Алиева.
Встреча пройдет по инициативе и при участии президента России Дмитрия Медведева. Предыдущая встреча в том же формате прошла 5 марта в Сочи.
Как отмечается в распространенном накануне заявлении МИД РФ, встреча в Казани призвана сыграть рубежную роль в карабахском урегулировании. Документ, который будет рассмотрен в Казани, является результатом важного периода совместной работы сторон и стран-сопредседателей, представляет реальную основу для дальнейшего движения вперед и последующей подготовки всеобъемлющего Мирного соглашения.