Սինգապուրի վարչապետ Լի Սյան Լունը ԱՄՆ-ին նախազգուշացրել է Չինաստանի դեմ ագրեսիվ առճակատման վտանգների մասին՝ նշելով, որ Վաշինգտոնի ավելի ու ավելի կոշտ հայացքները կարող են «շատ վտանգավոր» լինել, փոխանցում է AFP-ն:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՆ-ը Չինաստանի հետ առողջ մրցակցությունից անցել է այն կարծիքին, որ Ամերիկան «այս կամ այն կերպ պետք է հաղթի»: «Այսօր (ԱՄՆ-ում) կա երկկուսակցական կոնսենսուս մեկ հարցի վերաբերյալ, այն է՝ Չինաստանի հետ հարաբերությունները»,- ասել է նա Ասպենի անվտանգության ֆորումում: «Բայց նրանց դիրքորոշումը կոշտ է: Եւ ես վստահ չեմ, որ սա ճիշտ կոնսենսուս է»,- ասել է Սինգապուրի առաջնորդը: «Չգիտեմ՝ արդյոք ամերիկացիները գիտակցում են, թե ինչ ահավոր հակառակորդի են հանդիպելու, եթե որոշեն, որ Չինաստանը թշնամի է: Այս իրավիճակում ես երկուսին էլ կասեի՝ դադար տվեք, մտածեք, դա շատ վտանգավոր է»,- ասել է նա:
«ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի համար կենսականորեն անհրաժեշտ է աշխատել միմյանց հետ՝ կանխելու բախումը, որը կործանարար կլինի երկու կողմերի եւ աշխարհի համար»:
Նա նշել է, որ Չինաստանի նկատմամբ Վաշինգտոնի կոշտ հայացքները ավելի ու ավելի են համընկնում Չինաստանի այն համոզման հետ, որ ԱՄՆ-ին չի կարելի վստահել: Նա քննադատել է Բայդենի վարչակազմի կոշտությունը մարտին Էնքորիջում չինացիների հետ բարձր մակարդակի երկկողմ հանդիպման ժամանակ:
«Փաստորեն, կողմերից ոչ մեկը չի կարող ճնշել մյուսին»,- ասել է նա:
Լի Սյեն Լուն ողջունել է Բայդենի վարչակազմի վերադարձը «ավելի ավանդական» արտաքին քաղաքականություն: «Երկրներն ԱՄՆ-ից ակնկալում են երկարաժամկետ ռազմավարական հետեւողականություն եւ «հուսալի ու կանխատեսելի» քաղաքականություն:
Նա ասել է, որ Թայվանն իրենից ներկայացնում է հատկապես պոտենցիալ թեժ կետ: «Չեմ կարծում, որ նրանք (Չինաստանը) ցանկանում են միակողմանի քայլ կատարել, ինչպես Թայվան ներխուժումն էր: Բայց ես կարծում եմ, որ կա վտանգ, եւ վտանգը կայանում է զանգվածային սխալ հաշվարկի մեջ»:
Նա երախտագիտություն է հայտնել նախորդ շաբաթ Սինգապուրում ԱՄՆ պաշտպանության նախարար Լլոյդ Օսթինի արած մեկնաբանությունների համար՝ նախազգուշացնելով Թայվանում իրավիճակի ստատուս-քվոյի ցանկացած փոփոխության վտանգի մասին:
«Կարծում եմ, որ եթե այս զգուշավոր դիրքորոշումը հստակ եւ հետեւողականորեն պահպանվի, ապա մենք կկարողանանք խաղաղություն եւ կայունություն պահպանել Թայվանի նեղուցում»,- ասել է Լի Սյան Լունը:

Премьер-министр Сингапура Ли Сянь Лун предостерег Соединенные Штаты от агрессивного противостояния Китаю, заявив, что все более жесткие взгляды Вашингтона могут быть «очень опасными», передает AFP.
По его словам, США перешли от подхода здоровой конкуренции с Китаем к мнению, что Америка «так или иначе должна победить». «Сегодня (в США) существует двухпартийный консенсус по одному вопросу, а именно по отношениям с Китаем», - сказал он на форуме по безопасности в Аспене. «Но их позиция состоит в том, чтобы занять жесткую позицию. И я не уверен, что это правильный консенсус», - сказал сингапурский лидер. «Я не знаю, осознают ли американцы, против какого грозного противника они выступят, если решат, что Китай является врагом. В этой ситуации я бы сказал обоим: сделайте паузу, подумайте, это очень опасно», - сказал он.
«Для США и Китая жизненно важно стремиться взаимодействовать друг с другом, чтобы предотвратить столкновение, которое будет иметь катастрофические последствия для обеих сторон и всего мира».
Он отметил, что жесткие взгляды Вашингтона на Китай все больше совпадают с убеждением Китая в том, что Соединенным Штатам нельзя доверять. Он раскритиковал жесткость администрации Байдена на первой двусторонней встрече на высоком уровне с китайцами в Анкориджев марте.
«На самом деле ни одна из сторон не может подавить другую», - сказал он.
Ли Сянь Лун приветствовал возвращение администрации Байдена к «более традиционной» внешней политике. «Страны ждут от США долгосрочной стратегической последовательности, и политики, которая была бы« надежной и предсказуемой».
По его словам, Тайвань представляет собой особую потенциальную горячую точку. «Я не думаю, что они (Кита) хотят сделать односторонний шаг, как вторжение в Тайвань. Но я думаю, что есть опасность, и опасность заключается в массовом просчете».
Он выразил признательность за комментарии министра обороны США Ллойда Остина в Сингапуре на прошлой неделе, предостерегающие от любых изменений статус-кво в ситуации на Тайване.
«Я думаю, что если эта осторожная позиция будет четко и последовательно сохраняться, то мы сможем поддерживать мир и стабильность в Тайваньском проливе», - сказал Ли Сянь Лун.