Աֆղանստանի կառավարությունը եւ «Թալիբանը» դեռեւս հեռու են խաղաղ համաձայնության ձեռբերումից, հայտարարել է Աֆղանստանում հաշտեցման հարցերով ԱՄՆ հատուկ ներկայացուցիչ Զալմայ Խալիլզադը, տեղեկացնում է AFP-ն:
Նրա խոսքով՝ թալիբները պահանջում են նոր կառավարություն՝ ավելի մեծ իշխանություն ձեռք բերելու հույսով, մինչդեռ Քաբուլը ցանկանում է նրանց ներգրավել ներկայիս կառավարությունում:
Խալիլզադը նշել է, որ աֆղանական կառավարությունը եւ նրա միջազգային կողմնակիցներն իսկապես ազդեցության լծակներ ունեն կոշտ իսլամիստների դեմ՝ ասելով, որ նրանք ցանկանում են, որ «Թալիբան»-ի կողմից ղեկավարվող ցանկացած ապագա կառավարություն միջազգային ճանաչում ստանա:
««Թալիբանը» հայտարարում է, որ չի ուզում անտեսված պետություն լինել»,- ասել է նա: «Նրանք ասացին, որ չգիտեին, թե ինչ է ճանաչումը, երբ իշխանության եկան 90-ականներին»:
Խալիլզադը նշել է, որ առաջնորդների անձնական շահերը խոչընդոտում են համաձայնության ձեռքբերմանը։ Նա ասել է, թե Քաբուլի կառավարությունը պետք է իրատեսորեն մոտենա այն հարցին, թե «ինչ քաղաքական կարգավորման» կարելի է հասնել»: «Կառավարությունը պետք է հասկանա, որ Աֆղանստանում հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի»:

Правительство Афганистана и  «Талибан» еще далеки от достижения мирного соглашения, заявил спецпредставитель США  по примирению в Афганистане Залмай Халилзад, передает AFP.
По его словам, талибы требуют нового правительства, рассчитывая получить больше власти,  в то время как Кабул хочет привести их в нынешнее правительство.
Халилзад  отметил, что афганское правительство и его международные сторонники действительно имеют рычаги воздействия против жестких исламистов, заявив, что они хотят, чтобы любое будущее возглавляемое Талибаном правительство получило международное признание.
«Талибан заявляет, что не хочет быть государством-изгоем», - сказал он. «Они сказали, что не знали, что такое признание, когда пришли к власти в девяностых годах».
Халилзад  отметил, что личные интересы лидеры  сдерживают достижение соглашения.  Он сказал, что правительство Кабула «должно реалистично подходить к вопросу о том, какого рода политическое урегулирование» может быть достигнуто. «Правительству необходимо понять, что у конфликта в Афганистане нет военного решения».