Նախկին իշխանությունները ծրագրում էին մինչեւ 2040 թվականը Հայաստանի բնակչությունը հասցնել 4 միլիոն մարդու, նոր իշխանություններն արդեն հայտարարել են մոտ 5 միլիոն մարդու մասին մինչեւ 2050 թվականը, սակայն, ըստ երեւույթին, նրանք հրաժարվել են այդ գաղափարից: Այս մասին օգոստոսի 16-ին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Ծրագրավորողների հայկական ասոցիացիայի ներկայացուցիչ Արտակ Անդրեասյանը:
Նրա կարծիքով` նման մտքեր ծագում են Հարկային օրենսգրքում առաջարկվող փոփոխություններից, որոնք ուղղված են հիփոթեքով եկամտահարկի վերադարձի վերացմանը:
Նա հիշեցրեց, որ այս օրենքն ուժի մեջ է մտել 2015 թվականի վերջին եւ ունի բազմաթիվ դրական կողմեր. այն բարձրացնում է բնակարանների մատչելիությունը, ակտիվացնում շինարարության ոլորտը եւ դրա հետ կապված եւս 20-30 ոլորտ, ստեղծում է նոր աշխատատեղեր, նվազեցնում է «ստվերը», բարելավում է իրավիճակը հարկերից գանձման առումով:
Փորձագետը պարզաբանեց, որ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ քննարկումներ չեն անցկացվել` կոչ անելով լսումներ անցկացնել խորհրդարանում: «Կառավարության փաստարկը, որ օրենքի ներկայիս դրույթը բյուջեի վրա բեռ է ստեղծում, անհերքելի է` չնայած յուրաքանչյուր 12 հարկանի բնակելի շենքի համար բյուջեին 7.2 մլն ԱՄՆ դոլար հարկ է վճարվում: Այդ գումարը գոյանում է երեք տարվա ընթացքում: Պետությունը վերադարձնում է 5.2 դոլար, այդ էլ` 15 տարվա ընթացքում: Ընդ որում, եթե նոր օրենքին զուգահեռ մատչելի բնակարանների կառուցման կամ վթարային տներից բնակիչների վերաբնակեցման ծրագրեր չիրականացվեն, ապա կստացվի, որ հարկերը ճարվելու են, բայց չեն վերադարձվելու»,- նշեց Արտակ Անդրեասյանը:
Նա նշեց, որ այս օրենքի ընդունումը շինարարության ծավալների կրճատման կհանգեցնի: Իսկ դա Երեւանում անշարժ գույքի գների բարձրացմանը կհանգեցնի (նման գործընթացներ արդեն նկատվում են): «Եթե իշխանությունները որպես առաջնահերթություն խոսում են արտահանմանն ուղղված արտադրության մասին, ապա ինչո՞ւ են նրանք նման որոշման հանգել՝ հաշվի առնելով, որ նոր շենքերում բնակարանների 20 տոկոսը գնում են օտարերկրացիները եւ արտարժույթ են բերում երկիր: Մայրաքաղաքի բնակարանային ֆոնդը հնանում է: Այսօր էլ շինարարությունն անհրաժեշտից երեք անգամ պակաս է: Եթե ​​շինարարության տեմպերը դանդաղեն, ապա մայրաքաղաքի շատ տներ շուտով կդառնան անմարդաբնակ»,- եզրափակեց փորձագետը:
Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 12-ին ՀՀ կառավարությունը հավանություն տվեց «Եկամտահարկի վերադարձի նորմի կիրառումը դադարեցնելու մասին» օրինագծին, որը կիրառվում է Երեւանում նորակառույց շենքերում բնակարաններ եւ նոր առանձնատներում գնելու համար հիփոթեքային վարկերի տոկոսների մարման համար:

Прежние власти планировали к 2040 году население Армении довести до 4 млн. человек, новые власти заявили уже о 5 млн. человек к 2050 году, однако, судя по всему, они от этой идеи отказались. Об этом на встрече с журналистами 16 августа заявил представитель Армянской ассоциации застройщиков Артак Андреасян.
Такие мысли, по его словам, возникают исходя из предложенных изменений в Налоговый кодекс, направленных на отмену возврата налога на доход по ипотеке.
Он напомнил, что данный закон начал действовать с конца 2015 года и имеет массу положительных сторон: повышает доступность жилья, активизирует сферу строительства и еще 20-30 сфер, связанных с ним, создает новые рабочие места, сокращает «тень», улучшает ситуацию с точки зрения собираемости налогов.
Эксперт пояснил, что с представителями сферы обсуждения не проводились, призвав организовать в парламенте слушания. «Несостоятельным является аргумент Правительства о том, что нынешнее положение закона создает бремя на бюджет, хотя за каждый 12-этажный жилой дом в бюджет выплачивается 7,2 млн. долларов в виде налогов. Эта сумма генерируется в течение трех лет. Государство же возвращает 5,2 долларов и то в течение 15 лет. При этом если параллельно с новым законом не будут реализованы программы по строительству доступных квартир или по переселению жителей из аварийных домов, то получится, что налоги будут выплачиваться, но не будут возвращаться», - отметил Артак Андреасян.
Он заметил, что принятие данного закона приведет к тому, что сократятся объемы строительства. А это приведет к росту цен на недвижимость в Ереване (такие процессы уже наблюдаются). «Если власти говорят о производстве, нацеленном на экспорт, как о приоритете, то почему пришли к такому решению, если учесть, что 20% жилья в новостройках покупают иностранцы и приносят в страну валюту? Жилой фонд в столице устаревает. Даже сегодня строится в три раза меньше, чем нужно. Если темпы строительства сократятся, то многие дома в столице в скором времени станут непригодными для проживания», - заключил эксперт.
Напомним, что 12 августа Правительство Армении одобрило законопроект о прекращении применения нормы возврата налога на доход, направляемого на погашение процентов по ипотеке на покупку квартир в новостройках и новых частных домах в Ереване.