Եգիպտոսի փոխարտգործնախարար Համդի Լոզան հաջորդ շաբաթ կայցելի Թուրքիա՝ երկու տարածաշրջանային մրցակիցների միջեւ նախնական բանակցությունների երկրորդ փուլ անցկացնելու համար:
Լոզան Թուրքիա կժամանի սեպտեմբերի 7-ին՝ վերջինիս ԱԳՆ-ի հրավերով: Սպասվում է, որ բանակցությունները «կառնչվեն կողմերի երկկողմ հարաբերություններին, ինչպես նաեւ տարածաշրջանային մի շարք խնդիրների»,- հայտարարել են Եգիպտոսի ԱԳՆ-ում:
Բանակցությունների ընթացքում թուրքական պատվիրակությունը կգլխավորի փոխարտգործնախարար Սեդաթ Օնալը:
Թուրքիայի եւ Եգիպտոսի հարաբերությունները հիմնականում զրոյացել են այն բանից հետո, երբ 2013 թվականի հուլիսին Եգիպտոսի նախագահ Աբդել Ֆաթահ Ալ-Սիսին իշխանության եկավ:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը, ով սերտ կապեր էր հաստատել Եգիպտոսի տապալված նախագահ Մուհամմեդ Մուրսիի հետ, հաճախ է քննադատել Ալ-Սիսիին:
Մարտին Թուրքիան հայտարարել է Եգիպտոսի հետ դիվանագիտական կապերը վերսկսելու մասին: Օնալը Կահիրեում Լոզայի հետ բանակցություններ էր վարել մայիսին, դա 2013 թվականից ի վեր երկու երկրների միջեւ առաջին բարձր մակարդակի հանդիպումն էր:

Заместитель министра иностранных дел Египта Хамди Лоза на следующей неделе посетит Турцию, чтобы провести второй раунд предварительных переговоров между двумя региональными соперниками.
Лоза прибудет в Турцию 7 сентября по приглашению МИД Турции. Ожидается, что переговоры «затронут двусторонние отношения между двумя сторонами, а также ряд региональных вопросов», - заявили в министерстве иностранных дел Египта.
Заместитель министра иностранных дел Седат Онал возглавит турецкую делегацию во время переговоров.
Отношения между Турцией и Египтом практически сошли на нет с тех пор, как президент Египта Абдель Фаттах аль-Сиси пришел к власти в июле 2013 года.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган, который наладил тесные связи со свергнутым президентом Египта Мохаммедом Мурси, выступал часто критиковал Аль-Сиси.
В марте Турция объявила о возобновлении дипломатических контактов с Египтом. сотрудничеству. Онал провел переговоры с Лозой в Каире в мае, это была первая встреча на высоком уровне между двумя странами с 2013 года.