Սաուդյան Արաբիայի հակաօդային պաշտպանության ուժերը զավթել եւ ոչնչացրել են երեք ականապատ անօդաչու թռչող սարք (ԱԹՍ), որոնք արձակվել էին Եմենի «Անսար Ալահ» շարժման հուսիթների կողմից, հաղորդում է Al Arabiya հեռուստաալիքը:
Բոլոր ԱԹՍ-ների թիրախները եղել են օբյեկտներ թագավորության տարածքում: Միությունում ընդգծել են, որ շարունակում են կոշտ միջոցներ ձեռնարկել հուսիթների ականապատ անօդաչուներից խաղաղ բնակիչներին պաշտպանելու համար:
2014 թվականից Եմենում շարունակվում է հակազդությունը կառավարական ուժերի եւ ապստամբների զինված ձեւավորումների միջեւ: Առավել ակտիվ փուլը 2015 թվականին էր Սաուդյան Արաբիայի գլխավորությամբ կոալիցիայում: Երկրում կոնֆլիկտի պատճառով ծագել է աշխարհում խոշորագույն հումանիտար ճգնաժամ: Հուսիթները պարբերաբար իրականացնում են հարձակումներ, որոնց գլխավոր նպատակն է Սաուդյան Արաբիան եւ դրա ենթակառուցվածքները, այդ թվում՝ նավթային ոլորտը:

Силы противовоздушной обороны Саудовской Аравии перехватили и уничтожили три заминированных беспилотных летательных аппарата (БПЛА), запущенных хуситами из йеменского движения «Ансар Аллах», сообщает телеканал Al Arabiya.
Мишенями всех БПЛА были объекты на территории королевства. В альянсе подчеркнули, что «продолжают принимать жесткие меры для защиты мирных жителей от заминированных беспилотников хуситов».
В Йемене с 2014 года продолжается противостояние между правительственными силами и вооруженными формированиями мятежников. В наиболее активную фазу оно перешло с вторжением в страну в марте 2015 года коалиции во главе с Саудовской Аравией. Из-за конфликта в стране возник крупнейшмй гуманитарный кризис в мире. Хуситы регулярно осуществляют атаки, главными целями которых остаются Саудовская Аравия и ее инфраструктура, в том числе нефтяная.