Գվինեայում զինվորականները շրջափակել են մուտքը դեպի Կոնակրի՝ Գվինեայի մայրաքաղաք, հյուսիս-արեւելյան ուղղությամբ ավտոմայրուղիներով, հաղորդում է Associated Press-ը:
Աղբյուրների տվյալներով՝ բանակայինները տեղակայված են մայրաքաղաքից 50 կմ հեռավորության վրա: Հայտնի չէ՝ ինչ նպատակով եւ ում հրահանգով է մասամբ շրջափակվել մայրաքաղաքը:
Ավելի վաղ Կոնակրիի կառավարական թաղամասում լսվել է ինտենսիվ հրաձգություն: Զինվորականների խումբը զենքով գտնվում է նախագահական պալատի առջեւ, որը պաշտպանում է նախագահական գվարդիան:
Հասկանալի չէ՝ արդյո՞ք դա դժգոհ զինվորականների ելույթ է, թե՞ նրանց կողմից իշխանությունը զավթելու փորձ:

Военные в Гвинее блокировали доступ в Конакри, столицу Гвинеи, по автомобильным дорогам с северо-восточного направления, сообщает Associated Press.
По данным источников, армейские кордоны выставлены в 50 км к северо-востоку от столицы в районе города Коя. Остается неизвестным, с какой целью и по чьему указанию частично блокирована столица.
Ранее в правительственном квартале Конакри была слышна интенсивная стрельба. Группы военных с оружием в руках находятся перед президентским дворцом, его обороняет президентская гвардия.
Остается непонятным, является ли это выступлением недовольных военных или же о попыткой захвата ими власти.