ՀԱՀ-ի նախկին նախագահ Ջեյքոբ Զուման, որն ազատազրկվել էր 15 ամսով, վաղաժամկետ պայմանական ազատվել է առողջական վիճակի պատճառով, հաղորդում է Associated Press-ը:
«Այդ քայլն արվել է բժշկական եզրակացության հիման վրա, որը մենք ստացել ենք»,-հայտարարել են ՀԱՀ-ի քրեակատարողական հաստատությունների ստորաբաժանումից:
79-ամյա Զուման տեղափոխվել էր բանտից ռազմական հոսպիտալ օգոստոսի 6-ին: Մեկ շաբաթ անց նա վիրահատվել էր, սակայն հայտնի չէ խնդիրը: Այդ ժամանակ նախկին նախագահի փաստաբանները միջնորդություն էին ներկայացրել վաղաժամկետ պայմանական ազատման համար բժշկական ցուցման հիման վրա:
ՀԱՀ-ի սահմանադրական դատարանը հունիսի 29-ին Զումային մեղավոր էր ճանաչել դատարանի նկատմամբ անարգանքի համար եւ դատապարտել էր 15 ամսվա ազատազրկման՝ բավարարելով հայցը: Երկրի գերագույն դատավորի տեղակալի նախագահությամբ հատուկ հանձնաժողովը մեղադրել էր Զումային, որ վերջինս հրաժարվել էր ցուցմունք տալ հանձնաժողովի առջեւ եւ անարգանք էր ցուցաբերել ՍԴ-ի նկատմամբ, որը պարտավորեցրել էր նրան անել դա: Հանձնաժողովը հետաքննում է ՀԱՀ-ի իշխանության բարձր օղակներում կոռուլցիայի փաստերը 2009-2018 թվականներին Զումայի նախագահության ժամանակ: Զուման սկսել էր կրել պատիժը հուլիսի 8-ից:
Զուման Thales ֆրանսիական ռազմարդյունաբերական խմբի հետ միասին նաեւ մեղադրվում է կոռուպցիայի, խարդախության, շորթման եւ ապօրինի վաստակած միջոցներն օրինականացնելու մեջ 90-ականներին պաշտպանական պայմանագիր կնքելիս: Առաջիկա լսումները պետք է կայանան սեպտեմբերի 9-ին:

Бывший президент ЮАР Джейкоб Зума, осужденный на 15 месяцев тюремного заключения, был условно-досрочно освобожден по состоянию здоровья, сообщает Associated Press. https://apnews.com/
«Данный шаг сделан на основании медицинского заключения, которое поступило к нам», - заявили в департаменте исправительных учреждений ЮАР.
79-летний Зума был переведен из тюрьмы в военный госпиталь 6 августа. Через неделю ему была сделана хирургическая операция, на что именно остается неизвестным. В это же время адвокаты бывшего президента подали прошение о его условно-досрочном освобождении по медицинским показаниям.
Конституционный суд ЮАР 29 июня признал Зуму виновным в неуважении к суду и приговорил его к 15 месяцам лишения свободы, удовлетворив иск специальной комиссии под председательством заместителя верховного судьи страны Раймонда Зондо. Тот обвинил Зуму в отказе предстать перед комиссией для дачи показаний и в неуважении к КС, обязавшему его сделать это. Комиссия ведет расследование фактов коррупции в высших эшелонах власти ЮАР во время президентства Зумы в 2009-2018 годах. Зума начал отбывать свой срок 8 июля.
Также Зума вместе с французской военно-промышленной группой Thales обвиняются в коррупции, мошенничестве, рэкете и легализации незаконно заработанных средств при заключении в 90-х годах оборонного контракта. Ближайшие слушания должны состояться 9 сентября.