Սեպտեմբերի 16-ին ՀԱՊԿ նախագահությունը կփոխանցվի Հայաստանին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը։ Այս մասին հայտարարել է ՀԱՊԿ մամուլի խոսնակ Վլադիմիր Զայնետդինովը։
«Հաշվի առնելով 2021-2022թթ․ ՀԱՊԿ նախագահության անցումը ՀՀ-ին՝ ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը կներկայացնի երկրի առաջնահերթությունները, որոնք պետք է իրականացնել»,-նշել է նա։
Նա նաեւ հայտնել է, որ նիստի ընթացքում Հավաքական անվտանգության խորհրդի հռչակագիր կընդունվի, ինչպես նաեւ մի շարք փաստաթղթեր կստորագրվեն՝ կախված խաղաղապահ առաքելության, ՀԱՊԿ Զորքերի գործունեության ապահովման եւ ժամանակակից սպառազինությամբ ՀԱՊԿ օպերատիվ արձագանքման հավաքական ուժերի հագեցման հետ։ Բացի այդ, կվերանայվի 2022թ․ կազմակերպության բյուջեն։

The CSTO chairmanship will be handed over to Armenia on Thursday, TASS reports. This was announced by CSTO spokesman Vladimir Zainetdinov.
"Taking into account the transfer of the 2021/22 CSTO chairmanship to the Republic of Armenia, Republic of Armenia Prime Minister Nikol Pashinyan will present the country's [respective] priorities which shall be implemented," Zainetdinov said.
Also, he stated that a declaration of the CSTO Collective Security Council will be adopted during the meeting, as well as a number of documents will be signed—depending on the peacekeeping mission, ensuring the CSTO troops' activities, and equipping the CSTO collective rapid reaction forces  with modern weapons. In addition, the organization's 2022 budget will be reviewed.