Աֆղանստանում մշտական կառավարության ձեւավորման գործընթացը կարող է երկար տեւել՝ մինչեւ մի քանի ամիս, այդ մասին NHK հեռուստաալիքի հետ հարցազրույցում ասել է «Թալիբան» շարժման կատարական քաղաքական գրասենյակի ներկայացուցիչ Մոհամմադ Սոհաիլ Շահինը:
«Նախարարները դեռ կարող են փոխվել, եւ կաբինետի վերջնական կազմը ձեւավորելու համար կարող են օրեր կամ ամիսներ պահանջվել», - ասել է Շահինը:
Թալիբների ներկայացուցիչը նաեւ հավելել է, որ թալիբները պատրաստ են «մտնել նոր փուլ եւ երկկողմ հարաբերություններ հաստատել ԱՄՆ հետ»՝ պայմանով, որ Վաշինգտոնը ապասառեցնի Աֆղանստանի ակտիվները, քանի որ երկիրը կանգնած է լուրջ հումանիտար ճգնաժամի առջեւ:

Процесс формирования постоянного правительства в Афганистане может занять длительное время вплоть до нескольких месяцев, заявил официальный представитель катарского политического офиса движения «Талибан» Мохаммад Сохаил Шахин в интервью телеканалу NHK.
«Министры все еще могут поменяться, и на формирование окончательного состава кабинета могут уйти дни или месяцы», - сказал Шахин.
Представитель талибов также добавил, что «Талибан» готов «вступить в новую фазу и выстраивать двусторонние отношения с США», с условием, что Вашингтон разморозит афганские активы, поскольку Афганистан переживает серьезный гуманитарный кризис.