ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանի կրտսեր եղբոր՝ Կառլեն Սիմոնյանի ղեկավարած «ԵվրոԱսֆալտ» ՓԲԸ-ն շահել է Ապարան համայնքի ներհամայնքային ճանապարհներն ասֆալտապատելու մրցույթը եւ պայմանագիր կնքել համայնքապետարանի հետ: Այս մասին գրում է hetq.am-ը։
Մրցույթի առարկան Ապարան խոշորացված համայնքի մեջ մտնող նույնանուն քաղաքի եւ գյուղական բնակավայրերի ներհամայնքային ճանապարհների ասֆալտապատումն է:
Ըստ hetq.am-ի, մրցույթին մասնակցել է 5 ընկերություն, սակայն ամենաէժան տարբերակը՝ 239 մլն դրամի, առաջարկել է «ԵվրոԱսֆալտ» ՓԲԸ-ն, որի գլխավոր տնօրեն Կառլեն Սիմոնյանի հետ Ապարանի համայնքապետ Կարեն Եղիազարյանը պայմանագիր է կնքել: Պայմանագրի ընդհանուր գինը 287 մլն դրամ է, որը ներառում է 20 տոկոս ԱԱՀ-ն: Չնայած մրցութային փաստաթղթերը հրապարակող armeps.am կայքում պայմանագրի ստորագրման օր է նշված սեպտեմբերի 19-ը, փաստաթուղթը թվագրված է օգոստոսի 19-ով:
Պայմանագրի համաձայն՝ աշխատանքների կատարման սկիզբը նախատեսված է համապատասխան ֆինանսական միջոցներ նախատեսելու դեպքում եւ դրա հիման վրա կնքվող համաձայնագիրն ուժի մեջ մտնելու օրվանից: Աշխատանքները պետք է տեւեն 100 օր:
Ըստ armeps.am-ի՝ սա «ԵվրոԱսֆալտ» ՓԲԸ-ի երկրորդ պայմանագիրն է, առաջինը կնքվել է այս տարվա հունիսի 17-ին տարածքային կառավարման եւ ենթակառուցվածքների նախարարության հետ: Դրա առարկան եղել է Հոռոմ-Արթիկ-Ալագյազ հանրապետական նշանակության ճանապարհի մի մասում միջին նորոգման աշխատանքներ կատարելը: Գինը, ներառյալ՝ հարկերը, կազմել է 368 մլն դրամ:
Իսկ ընդհանրապես 2020 թ. մարտի 18-ին հիմնադրված «ԵվրոԱսֆալտ» ընկերությունը հասցրել է 16 անգամ հայտ ներկայացնել ՏԿԵՆ-ի, Արթիկի, Աշտարակի եւ Ապարանի համայնքապետարանների հայտարարած մրցույթներին, որոնք բոլորն էլ վերաբերել են ճանապարհների վերանորոգմանը: 16 հայտից միայն 4-ն են դրական գնահատվել, մյուսները մերժվել են, բայց դրական գնահատվածներից էլ 2-ի դեպքում է ՓԲԸ-ն հաղթող ճանաչվել:
«ԵվրոԱսֆալտ» ՓԲԸ-ն գրանցված է Երեւանի Արտաշիսյան փողոցում: Կառլեն Սիմոնյանը գլխավոր տնօրեն է դարձել 2020-ի հուլիսին, իսկ մինչ այդ՝ 4 ամիս, ղեկավարը եղել է մոսկվացի Տիգրան Խաչիկի Հարությունյանը: ՓԲԸ-ի կանոնադրական կապիտալը 50 հազ. դրամ է, 90 տոկոսի բաժնետերը երեւանցի Սվետլաննա Կամոյի Պողոսյանն է, իսկ մնացած 10 տոկոսինը՝ ՌԴ Նովոսիբիրսկ քաղաքի բնակիչ Լուսիկ Շահենի Գեւորգյանը:

ЗАО «ЕвроАсфальт», которым руководит младший брат спикера Национального Собрания Алена Симоняна Карлен Симонян, выиграла тендер на асфальтирование дорог в общине Апаран и соседних сельских населенных пунктах уже заключила договор с местной администрацией.
Как пишет hetq.am, из принявших участие в тендере пяти компаний наиболее низкую цену на выполнение ремонтных работ – 239 млн драмов –  предложило ЗАО «ЕвроАсфальт». С генеральным директором этой компании Карленом Симоняном глава общины Карен Егиазарян заключил договор на сумму 287 млн драмов, включающую также 20-процентный налог на добавленную стоимость. Несмотря на то, что на сайте armeps.am, где публикуются тендерные документы, датой подписания договор указано 19 сентября, документ датирован 19 августа.
Работы должны быть выполнены в течение 100 дней. Согласно armeps.am, это второй договор, заключенный с ЗАО «ЕвроАсфальт». Первый был подписан с Министерством территориального управления и инфраструктур 17 июня с.г. Предметом договора было выполнение ремонтных работ на одном из участков дороги республиканского значения Ором-Артик-Алагяз. Стоимость работ, включая налоги, составила 368 млн драмов.
В целом же основанная 18 марта 2020 г. компания «ЕвроАсфальт» успела  подать 16 заявок на участие в тендерах, объявленных Министерством ТУИ, администрациями общин Артик, Аштарак и Апаран. Все они касались благоустройства дорог. Из 16 заявок были утверждены лишь четыре, при этом лишь в двух случаях ЗАО было признано победителем.
Компания «ЕвроАсфальт» зарегистрирована в доме по улице Арташисян в Ереване. Генеральным директором ЗАО Карлен Симонян стал в июле 2020 г. До него эту должность в течение четырёх месяцев занимал проживающий в Москве Тигран Хачикович Арутюнян. Уставной капитал компании составляет 50 тысяч драмов. 90 процентов акций принадлежат жительнице Еревана Светланне Погосян, 10 процентов – жительнице города Новосибирск (РФ) Лусик Геворкян.