ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը երեկ՝ սեպտեմբերի 21–ին, հեռավար հանդիպում է ունեցել Կոնգրեսի «House Democracy Partnership» հանձնաժողովի նախագահ կոնգրեսական Դեյվիդ Փրայսի հետ։
Դեսպանն իր երախտագիտությունն է հայտնել կոնգրեսականին` ՀՀ Ազգային ժողովի եւ ԱՄՆ Կոնգրեսի միջեւ համագործակցության ընդլայնման եւ խորացմանն ուղղված ջանքերի համար:
Դեսպանը ներկայացրել է Հայաստանի կառավարության կողմից իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումների օրակարգը եւ այդ առումով կարեւորել Միացյալ Նահանգների կողմից ցուցաբերվող աջակցությունը:
Դեսպան Մակունցը մանրամասն ներկայացրել է Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակը եւ 44-օրյա պատերազմին հետեւած հումանիտար ճգնաժամը: Զրուցակիցները կարեւորել են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը:

Lilit Makunts, the Ambassador of Armenia to the US, on Tuesday held a virtual meeting with Congressman David Price (D–North Carolina), Chairman of the House Democracy Partnership commission of the US House of Representatives, informed the embassy of Armenia in the US.
The Ambassador expressed her gratitude to the Congressman for his efforts towards enhancement and deepening the cooperation between the National Assembly of Armenia and the US Congress.
Makunts briefed on the agenda of democratic reforms undertaken by the Armenian government, and emphasized the respective support provided by the US.
Also, the Armenian diplomat presented in detail the situation around Artsakh (Nagorno-Karabakh), and the humanitarian crises that have followed the 44-day Artsakh war last fall.
The interlocutors stressed the importance of a peaceful settlement to the Nagorno-Karabakh conflict—and under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.