Էկվադորի բանտում բախումների հետեւանքով ավելի քան հարյուր մարդ է զոհվել, որը գտնվում է արեւմտյան Գուայակիլ քաղաքում: Այս մասին մամուլի ասուլիսին հայտարարել է հանրապետության նախագահ Գիլյերմո Լասոն:
«Սա շատ ողբերգական իրադարձություն է: Այս պահին հայտնի է 116 զոհի եւ մոտ 80 վիրավորի մասին: Նրանք բոլորը բանտարկյալներ են»,- ասաց նա:
Երկրի ղեկավարի խոսքով՝ հրամանագիր է ստորագրվել, որով երկրի քրեակատարողական համակարգում 60 օրով արտակարգ դրություն է հայտարարվում՝ կարգուկանոնի վերականգնման եւ բռնության նոր միջադեպերի կանխման նպատակով:
«Մենք հատուկ տեղեկատվություն չունենք մեկ այլ քրեակատարողական հիմնարկում սպառնալիքի մասին, բայց դա սպասելի է՝ հաշվի առնելով այն, ինչ տեղի ունեցավ այս բանտում եւ մեկ -երկու տարի առաջ՝ այլ բանտերում»,- հավելել է պետության ղեկավարը:
Ըստ իշխանությունների՝ փոխհրաձգության պատճառը տարբեր խմբավորումների ներկայացուցիչների միջեւ հակամարտությունն էր: Մինչ այժմ բանտում իրավիճակը վերահսկողության տակ է վերցվել:
Նախօրեին հանցավոր խմբավորումների անդամների միջեւ փոխհրաձգություն էր տեղի ունեցել Էկվադորի Գուայաս նահանգի մեկ այլ բանտում: Վթարի զոհ է դարձել 24 մարդ:

Более ста человек погибли при столкновениях в эквадорской тюрьме, расположенной в городе Гуаякиль на западе страны. Об этом в ходе пресс-конференции заявил президент республики Гильермо Лассо.
«Это очень трагическое событие. На данный момент известно о 116 погибших и около 80 раненых. Все они заключенные», — сказал он.
По словам главы государства, он подписал указ об объявлении чрезвычайного положения в пенитенциарной системе страны на 60 дней с тем, чтобы восстановить порядок и предотвратить новые случаи насилия.
«У нас нет конкретной информации об угрозе в другом пенитенциарном учреждении, но это ожидаемо с учетом произошедшего в этой тюрьме и год или два назад в других тюрьмах», — добавил глава государства.
По данным властей, причиной перестрелки стал конфликт между представителями разных банд. К настоящему времени ситуация в тюрьме взята под контроль.
Накануне перестрелка между членами преступных группировок произошла в другой эквадорской тюрьме в провинции Гуаяс. В результате происшествия погибли 24 человека.