Թաիլանդը նախատեսում է նոյեմբերի 1-ից ամբողջությամբ բացել երկիրը ցածր ռիսկային համարվող երկրներից ժամանող պատվաստված զբոսաշրջիկների համար, հաղորդել է AP-ն:
Մինչեւ համավարակը Թաիլանդը տարեկան մոտ 40 միլիոն զբոսաշրջիկ էր գրավում իր տեսարժան լողափերով եւ աշխույժ գիշերային կյանքով, ընդ որում, զբոսաշրջությունը կազմում էր երկրի ազգային եկամտի գրեթե 20 տոկոսը: Սակայն կորոնավիրուսի հետ կապված ճանապարհորդական սահմանափակումները վնաս են հասցրել տնտեսությանը՝ հանգեցնելով վատթարագույն ցուցանիշներին վերջին ավելի քան 20 տարվա ընթացքում:
Վարչապետ Պրայուտ Չան-Օ-Չան հայտարարել է, որ երկիրը կբացի իր սահմանները «ցածր ռիսկային համարվող երկրներից» ժամանող պատվաստված զբոսաշրջիկների համար:
Ցածր ռիսկային համարվող 10 երկրների թվում են Մեծ Բրիտանիան, ԱՄՆ-ը, Չինաստանը, Գերմանիան եւ Սինգապուրը:
«Ժամանումից հետո նրանք պետք է ներկայացնեն (բացասական) քովիդի թեստի պատասխան ... եւ ժամանելուն պես մեկ այլ թեստ հանձնեն», - ասել է վարչապետը հեռուստատեսային ուղերձում: Թեստի բացասական արդյունքը ստանալուց հետո «նրանք կարող են ազատ ճանապարհորդել, ինչպես Թաիլանդի բնակիչները», - ասել է նա:
Նրա հայտարարությունը զգալիորեն մեղմացնում է պատվաստված զբոսաշրջիկների նկատմամբ ներկայիս սահմանափակումները, ովքեր առնվազն յոթօրյա հյուրանոցային կարանտին պետք է անցնեն:

Таиланд планирует полностью открыть въезд в страну  вакцинированным туристам из стран с низким уровнем риска с 1 ноября, передает AP.
До пандемии Таиланд привлекал почти 40 миллионов посетителей в год своими живописными пляжами и бурной ночной жизнью, причем туризм составлял почти 20 процентов его национального дохода. Но ограничения на поездки, связанные с Covid, нанесли ущерб экономике, что привело к ее худшим показателям за более чем 20 лет.
Премьер Прают Чан-О-Ча объявил, что страна вновь откроет свои границы для вакцинированных туристов из «стран с низким уровнем риска».
В 10 стран с низким уровнем риска входят Великобритания, США, Китай, Германия и Сингапур.
«По прибытии они должны представить (отрицательный) тест на Covid ... и еще раз пройти тест по прибытии», - сказал премьер-министр в телеобращении. После получения отрицательного результата теста «они могут свободно путешествовать, как тайцы», - сказал он.
Его заявление значительно ослабляет текущие ограничения для вакцинированных туристов, которые должны пройти как минимум семидневный карантин в отелях.