Անվտանգության մասնագետ Աբդելհամիդ Նասերին նկարագրել է Windows-ի ցանկացած տարբերակ կոտրելու միջոցը։ Այս մասին հայտնում է LentaRu-ն՝ հղում անելով Bleeping Computer հրատարակությանը։
Նասերին սովորել է Microsoft-ից հասանելիություն ստանալ ՕՀ-ին՝ մի շարք գործողությունների միջոցով, որոնք նա նկարագրել է GitHub-ում: Օգտագործելով զրոյական օրվա խոցելիությունը՝ հաքերները կարող են բարձրացնել սեփական արտոնությունները համակարգում եւ վերահսկել համակարգը:
Microsoft-ը նախկինում արձագանքում էր խնդրին՝ խոցելիությանը վերագրելով CVE-2021-41379 նույնացուցիչը, ինչպես նաեւ շտկում թողարկելով նոյեմբերի թարմացման մեջ: Սակայն Նասերին կարծում է, որ Windows-ի պատչերը չեն ուղղել խնդիրը։ Մասնագետի խոսքով՝ համակարգային թերությունը թույլ է տալիս կոտրել Windows 10-ը, Windows 11-ը եւ Windows Server-ը։
Bleeping Computer-ի լրագրողները թեստավորել են փորձագետի նկարագրած մեթոդը եւ կարողացել են արագորեն բարձրացնել ադմինիստրատորի իրավունք չունեցող օգտատիրոջ արտոնությունները: Հեղինակների այն հարցին, թե ինչու է Աբդելհամիդ Նասերին հրապարակավ պատմել Windows-ը կոտրելու եղանակի մասին, մասնագետը պատասխանել է, որ դա արել է, քանի որ հիասթափված է ՕՀ-ում հայտնաբերված սխալների համար Microsoft-ի համեստ վճարումներից։

Специалист по безопасности Абдельхамид Насери (Abdelhamid Naceri) описал способ взлома любой версии Windows. Об этом сообщает «ЛентаРу» со ссылкой на издание Bleeping Computer.
Насери научился получать доступ к ОС от Microsoft с помощью ряда действий, которые он изложил на GitHub. Используя уязвимость нулевого дня, хакеры могут повысить собственные привилегии в системе и взять над ней контроль.
Microsoft ранее реагировала на проблему, присвоив уязвимости идентификатор CVE-2021-41379, также выпустив исправление в ноябрьском обновлении. Однако Насери полагает, что патчи для Windows не исправили проблему. По словам специалиста, системная брешь позволяет взломать Windows 10, Windows 11 и Windows Server.
Журналисты Bleeping Computer протестировали описанный экспертом способ и смогли быстро повысить привилегии пользователя, не имеющего права администратора. На вопрос авторов о том, почему Абдельхамид Насери рассказал о способе взломе Windows публично, специалист ответил, что он сделал это, так как разочарован скромными выплатами Microsoft за найденные ошибки в ОС.