Մյանմայից ռոհինջա փախստականները դատի են տվել Facebook-ին 150 միլիարդ դոլար ստանալու համար՝ մեղադրելով սոցցանցին, որ այն չի կարողացել հակազդել ռոհինջա ժողովրդի հասցեին ատելություն տարածող արտահայտություններին, հայտնել է The Hill-ը։
ԱՄՆ-ում փախստականները հայց են ներկայացրել Կալիֆորնիայի բարձրագույն դատարան, իսկ Եվրոպայում գտնվող ռոհինջա փախստականները նմանատիպ հայց են ներկայացրել Մեծ Բրիտանիայում:
«Facebook-ը նման է ռոբոտի՝ մեկ ծրագրավորված առաքելությամբ՝ աճել: Եվ անհերքելի իրականությունն այն է, որ Facebook-ի աճը, որը սնվում է ատելությամբ, պառակտմամբ եւ ապատեղեկատվությամբ, հետեւում է թողել հարյուր հազարավոր ռոհինջաների խարխլված կյանքեր», - ասվում է հայցի մեջ:
Թեեւ Facebook-ը ԱՄՆ-ում հիմնականում պաշտպանված է նման մեղադրանքներից, քանի որ կա համա պատասխան օրենք, որը պաշտպանում է ինտերնետ ընկերություններին երրորդ անձանց կողմից հրապարակված բովանդակության համար. փախստականների իրավաբանները կփորձեն կիրառել Բիրմայի օրենքը, քանի որ Մյանմայում սոցիալական ցանցերը պաշտպանող օրենքներ չկան։
Բողոքում ասվում է, որ Facebook-ի ալգորիթմների միտումը՝ խորհուրդ տալ «ընկալունակ օգտատերերին միանալ ծայրահեղական խմբերին», հարթակը բաց է դարձնում «ավտոկրատ քաղաքական գործիչների եւ վարչակարգերի կողմից շահագործման համար»:
Միջազգային քրեական դատարանը հետաքննություն է սկսել՝ պարզելու, թե արդյոք Մյանմայի զինվորականները լայնածավալ հանցագործություններ են կատարել ռոհինջաների դեմ։ 2017 թվականին 600.000-ից մինչեւ 1 միլիոն ռոհինջա բռնի տեղահանվել է Մյանմայից, նրանց մեծ մասը փախել է հարեւան Բանգլադեշ:
Փախստականների բողոքում ասվում է, որ Facebook-ը «գրեթե չի արձագանքել եւ սակավ ռեսուրսներ է հատկացրել» խնդրի լուծման համար, չնայած 2013-2017 թվականներին բազմիցս զգուշացվել է սոցցանցերում ռոհինջաների հասցեին ատելության խոսքի եւ ապատեղեկատվության ճնշող քանակի մասին:

Беженцы рохинджа из Мьянмы подали в суд иск на Facebook на 150 миллиардов долларов, обвинив соцсеть в том, что платформа не смогла противостоять разжигающим ненависть высказываниям против рохинджа, которые спровоцировали реальное насилие против этой группы в регионе, сообщает The Hill.
Беженцы в США подали иск в суд высшей инстанции Калифорнии, а беженцы рохинджа в Европе подали аналогичный иск в Великобритании.
«Facebook похож на робота с единственной запрограммированной миссией - расти. И неоспоримая реальность такова, что рост Facebook, подпитываемый ненавистью, разделением и дезинформацией, оставил после себя сотни тысяч опустошенных жизней рохинджа», - говорится в искею
Хотя Facebook в значительной степени защищен от таких обвинений в США в соответствии с разделом 230 Закона о порядочности в общении, который обеспечивает защиту интернет-компаний за контент, размещенный третьими сторонами, адвокаты, представляющие беженцев, будут стремиться применять бирманское законодательство к искам, в Мьянме нет законов, защищающих соцсети.
В жалобе утверждается, что тенденция алгоритмов Facebook рекомендовать «восприимчивым пользователям присоединяться к экстремистским группам» делает платформу «естественным образом открытой для эксплуатации автократичными политиками и режимами».
Международный уголовный суд начал расследование относительно того, совершали ли военные Мьянмы крупномасштабные преступления против рохинджа. В 2017 году от 600000 до 1 миллиона рохинджа были насильственно перемещены из Мьянмы, большинство из них бежало в соседний Бангладеш.
В жалобе беженцев утверждается, что Facebook «почти не отреагировал и выделил скудные ресурсы» для решения этой проблемы, несмотря на то, что «в период с 2013 по 2017 год его неоднократно предупреждали об огромном количестве разжигающих ненависть высказываний против рохинджа и дезинформации в соцесети».