Ավստրալիայի փոխվարչապետ Բարնաբի Ջոյսը պաշտպանել է WikiLeaks-ի հիմնադիր Ջուլիան Ասանժին՝ Մեծ Բրիտանիային կոչ անելով Ավստրալիայի քաղաքացուն չարտահանձնել ԱՄՆ։
Բարնաբի Ջոյսը կարծում է, որ Ասանժին պետք է թողնել Մեծ Բրիտանիայում եւ այնտեղ դատել կամ վերադարձնել հայրենիք։ 50-ամյա տղամարդուն ԱՄՆ արտահանձնում է սպառնում՝ 2010 եւ 2011 թվականներին WikiLeaks-ի կողմից գաղտնի ռազմական տեղեկատվության հրապարակման հետ կապված լրտեսության մեղադրանքով։
Ջոյսն ասել է, որ Ասանժը չի գողացել ԱՄՆ գաղտնի ֆայլերը եւ չի գտնվել ԱՄՆ-ում WikiLeaks-ի կողմից դրանք հրապարակելու պահին: Նրա խոսքով՝ Ասանժն իր գործողությունների ընթացքում Ավստրալիայի ոչ մի օրենք չի խախտել։ «Որպես անհատ, անկախ նրանից` դա ձեզ դուր է գալիս, թե ոչ, նա չի կարող ինքնուրույն պաշտպանել իր իրավունքները»,- գրել է Ջոյսն ավստրալական Nine Newspapers թերթում հրապարակված խմբագրականում:

Вице-премьер Австралии Барнаби Джойс  встал на защиту основателя WikiLeaks Джулиана Ассанжа, призвав Великобританию не экстрадировать гражданина Австралии в США.
Барнаби Джойс,считает, что Ассанжа следует оставить в Великобритании и судить там или вернуть на родину.
50-летнему мужчине грозит экстрадиция в США по обвинению в шпионаже, связанном с публикацией секретной военной информации сайтом WikiLeaks в 2010 и 2011 годах.
Джойс сказал, что  Ассанж не крал секретные файлы США и не находился в США во время их публикации WikiLeaks. По его словам,  Ассанж не нарушал никаких австралийских законов во время своих действий. «Как индивидуум, нравится ли он вам или нет, он не в силах самостоятельно защищать свои права», - написал Джойс в редакционной статье, опубликованной в австралийской газете Nine Newspapers.