ԱՄՆ Պետքարտուղար Էնթոնի Բլինկենն արձագանքել է Հայաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման մասին Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի հայտարարությանն ու ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանի պատասխանին:
«Ողջունում ենք և խորապես աջակցում Թուրքիայի ԱԳ նախարար Մևլյութ Չավուշօղլուի և Հայաստանի ԱԳՆ-ի հայտարարությունները հարաբերությունների կարգավորման համար հատուկ ներկայացուիչներ նշանակելու մասին»,- իր թվիթերյան էջում գրել է Բլինկենը:
Հիշեցնենք, որ նման հայտարարությամբ Չավուշօղլուն հանդես էր եկել երկուշաբթի: Վերջինս նշել էր նաև Երևանի հետ չարտերային չվերթներ բացելու մտադրության մասին: Հաջորդ օրը ՀՀ ԱԳՆ խոսնակ Վահան Հունանյանը հայտարարել էր, որ հայկական կողմը ևս պատրաստ է ներկայացուցիչ նշանակել հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված քննարկումների համար:

US Secretary of State Antony Blinken has reacted to Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu's statement on normalization of relations with Armenia and the response by Armenian foreign ministry spokesman Vahan Hunanyan.
"We welcome and strongly support statements by Turkish Foreign Minister Mevlut Cavusoglu and MFA of Armenia on appointing Special Envoys to discuss the process of normalization," Blinken wrote on Twitter.
Cavusoglu had made such a statement on Monday. Also, he had noted their intention to open charter flights with Yerevan. The next day, Armenian foreign ministry spokesperson Vahan Hunanyan announced that the Armenian side was also ready to appoint a representative for discussions on normalization of relations with Turkey.