ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը հայտարարել է 2024 թվականին հաջորդ նախագահական ընտրություններում նախկին նախագահ Դոնալդ Թրամփի դեմ պայքարելու պատրաստակամության մասին։
«Եթե ես այնքան առողջ լինեմ, որքան հիմա, ես նորից կառաջադրվեմ»,-ասել է Բայդենը ABC-ին տված հարցազրույցում:
ԱՄՆ-ում հերթական նախագահական ընտրությունները տեղի են ունեցել 2020 թվականի նոյեմբերի 3-ին։ Ընտրական կոլեգիան դեկտեմբերի 14-ին հաստատել է քվեարկության արդյունքները, որոնց համաձայն հաղթանակ է տարել դեմոկրատ Բայդենը։ Նրա երդմնակալությունը տեղի է ունեցել հունվարի 20-ին։ Թրամփը երկար ժամանակ չէր ընդունում իր պարտությունը եւ դիմում էր դատարան՝ մի շարք նահանգներում ընտրողների ձայների վերահաշվարկի պահանջով։

US President Joe Biden says he’s willing to run against Donald Trump in in the 2024 presidential elections.
“If I’m in the health I’m in now — from a good health. And, in fact, I would run again,” Biden told ABC.
The last presidential elections were held on November 3, 2020. On December 14, the College of Electors confirmed the results of the elections based on which Democrat Biden scored a victory. Biden was sworn-in on January 20, 2021. Trump wasn’t accepting his defeat for a long time and was applying to the court with the demand for a recount of votes in several States.