ՀՀ ԱԺ նախագահի տեղակալ, Հայաստան-Հնդկաստան բարեկամական խմբի ղեկավար Հակոբ Արշակյանը դեկտեմբերի 22-ին ընդունել է Հայաստանում Հնդկաստանի Հանրապետության արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Կիշան Դան Դեվալին:
ԱԺ-ից NEWS.am-ին հայտնում են, որ հանդիպմանը ներկա են եղել նաեւ բարեկամական խմբի անդամներ Ծովինար Վարդանյանը, Թագուհի Ղազարյանը, Տիգրան Աբրահամյանը եւ Նարեկ Բաբայանը:
ԱԺ փոխնախագահը նշել է, որ հայ-հնդկական հարաբերությունների պատմական հարուստ անցյալը միջպետական կապերի ընդլայնման լավագույն հիմքն է: Այս համատեքստում Հակոբ Արշակյանը կարեւորել է դեսպանի գործուն մասնակցությունը եւ արդյունավետ աշխատանքը:
«Դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումից ի վեր անցած 29 տարիների ընթացքում Հայաստանին եւ Հնդկաստանին հաջողվել է պատմական խոր արմատներ ունեցող բարեկամական կապերը վերածել միջպետական ջերմ եւ գործընկերային հարաբերությունների»,-ընդգծել է Հակոբ Արշակյանը: Միջխորհրդարանական փոխգործակցության շրջանակում նա առանձնակի շեշտել է բարեկամական խմբերի դերակատարությունը:
Խոսելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի մասին՝ ԱԺ փոխնախագահն անդրադարձել է Ադրբեջանում գերեվարված անձանց շուտափույթ վերադարձի կարեւորությանը եւ այդ պետության կողմից նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության դրույթները չկատարելուն: ԱԺ նախագահի տեղակալն ընդգծել է, որ մեր երկիրն այս առումով գնահատում է Հնդկաստանի հավասարակշիռ հայտարարությունները եւ դերակատարումը միջազգային ասպարեզում: Հակոբ Արշակյանը շեշտել է, որ Հայաստանը Ջամմուի ու Քաշմիրի հարցում վերահաստատում է իր աջակցությունը Հնդկաստանին եւ հույս հայտնել, որ խնդիրը խաղաղ հանգուցալուծում կստանա:
ԱԺ փոխնախագահի խոսքով՝ Հայաստանը փոխշահավետ համագործակցում է բարեկամ Հնդկաստանի հետ տարբեր ոլորտներում: Որպես գոհացուցիչ փաստ՝ նա նշել է, որ 2019թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ գրեթե 20 անգամ աճել են արտահանման ծավալները դեպի Հնդկաստան՝ կազմելով 73,4 մլն ԱՄՆ դոլար, իսկ առեւտրաշրջանառությունը երկու երկրների միջեւ աճել է շուրջ 2,7 անգամ:
Անդրադառնալով ոլորտային համագործակցությանը՝ Հակոբ Արշակյանն առանձնացրել է Հայ-հնդկական տեղեկատվական եւ հեռահաղորդակցական տեխնոլոգիաների գերազանցության կենտրոնի գործունեությունը:
Զբոսաշրջության եւ գործարարության զարգացման ոլորտներում համագործակցությունն ընդլայնելու տեսանկյունից կարեւորվել է երկու երկրների միջեւ ուղիղ ավիացիոն չվերթների իրագործումը: Անդրադարձ է եղել նաեւ կրթության բնագավառում ուսանողների փոխանակման ծրագրերին, մասնավորապես նշվել է, որ Հայաստանում կրթություն է ստանում ավելի քան 3000 հնդիկ ուսանող: Ընդգծվել է Հյուսիս-հարավ տրանսպորտային միջանցքի կարեւորությունը եւ դրա միջազգային նշանակությունը: Պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել աշխատանք տանել Հայաստանի եւ Հնդկաստանի խորհրդարանների միջեւ 2005 թվականի Համագործակցության հուշագրի վերանայման եւ ընդլայնման ուղղությամբ:
Դեսպանը եւս կարեւորել է հայ-հնդկական հարաբերությունների խորացումը եւ նշել, որ առաջիկայում Հնդկաստանի խորհրդարանում եւս կձեւավորվի բարեկամական խումբը: Միջխորհրդարանական կապերի խորացման հարցում նա անհրաժեշտ է համարել բարեկամական խմբերի փոխայցերը: Կիշան Դան Դեվալը կարեւորել է ԼՂ հակամարտության կարգավորումը խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով եւ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում:
Բարեկամական խմբի անդամները եւս նշել են, որ պատրաստ են ջանքեր ներդնել փոխշահավետ ծրագրեր իրագործելու  հարցում:
Քննարկվել են երկկողմ համագործակցության նոր հեռանկարային ուղղությունները, ընդգծվել է տարբեր ոլորտներում փոխգործակցությունը խորացնելու անհրաժեշտությունը: Անդրադարձ է եղել նաեւ կրթության բնագավառում ուսանողների փոխանակման մի շարք այլ ծրագրերին:

Deputy Speaker of the National Assembly of Armenia, Head of the Armenia-India Friendship Group Hakob Arshakyan today received Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of India to Armenia Kishan Dan Dewal.
Members of the Friendship Group Tsovinar Vardanyan, Taguhi Ghazaryan, Tigran Abrahamyan and Narek Babayan were also attending the meeting.
The deputy parliamentary speaker noted that the rich historical past of the Armenian-Indian relations serves as the best basis for expansion of interstate ties.
“During the past 29 years, since the establishment of diplomatic relations, Armenia and India have succeeded in turning the friendly ties with deep historical roots into warm interstate and partnering relations,” Hakob Arshakyan underlined.
Talking about the Nagorno-Karabakh conflict, Arshakyan touched upon the importance of the immediate return of persons held as captives in Azerbaijan and the failure to implement the provisions of the November 9 trilateral statement by Azerbaijan. Arshakyan emphasized that, in this regard, Armenia appreciates the balanced statements and the role of India in the international arena. He stated that Armenia reaffirms its support to India on the Jammu and Kashmir issue and expressed hope that the issue would be resolved peacefully.
According to the deputy parliamentary speaker, Armenia has mutually beneficially cooperation with friendly India in different spheres and stated that, in 2019, compared to the same period, the volumes of export to India grew by almost 20 times.
Touching upon the cooperation in various sectors, Arshakyan singled out the activities of the Armenian-Indian Center for Excellence in ICT.
The direct aviation flights between the two countries was highlighted from the perspective of expansion of cooperation in the fields of tourism and business development. The parties also touched upon the student exchange programs in the sphere of education, and it was particularly mentioned that more than 3000 Indian students receive education in Armenia. The importance of the North-South road corridor and its international significance was underlined. An agreement was reached to work on review and expanding the Memorandum of Cooperation between Armenia and India signed in 2005.
The Ambassador attached importance to the deepening of the Armenian-Indian relations as well and noted that a Friendship Group will be also formed in the Indian Parliament soon. Kishan Dan Dewal highlighted the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict through peaceful negotiations and within the framework of the Co-Chairmanship of the OSCE Minsk Group.
New perspective directions of the bilateral cooperation were discussed, and the need for deepening the collaboration in different spheres was underlined.