Ղրղզստանի նախագահ Սադիր Ժապարովը չի մասնակցի Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) պետությունների ղեկավարների հեռավար նիստին՝ նվիրված Ղազախստանի իրավիճակին, տեղեկացնում է 24.kg-ն։
Հունվարի 10-ից Ժապարովը կարճ արձակուրդ է վերցրել։ Ղրղզստանի կառավարության նախագահ Աքիլբեկ Ժապարովը նրա փոխարեն կմասնակցի ՀԱՊԿ Հավաքական անվտանգության խորհրդի արտահերթ նստաշրջանին։
Նստաշրջանին տեսակապով կմասնակցեն Ռուսաստանի, Բելառուսի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի եւ Հայաստանի ղեկավարները։
Նշենք, որ Ղրղզստանի խորհրդարանին միայն երկրորդ փորձից հետո հաջողվեց քվորում ապահովել՝ հավանություն տալու համար Ղազախստան Ղրղզստանի խաղաղապահներ մտցնելու որոշմանը։ Բացի այդ, Բիշքեկում տեղի ունեցան բողոքի ցույցեր Ղազախստան ՀԱՊԿ խաղաղապահներ մտցնելու դեմ։

Президент Киргизии Садыр Жапаров пропустит онлайн-заседание глав государств Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ), посвященной ситуации в Казахстане, сообщает 24.kg.
С 10 января Жапаров взял краткосрочный отпуск. Председатель правительства Киргизии Акылбек Жапаров примет вместо него участие во внеочередной сессии Совета коллективной безопасности ОДКБ.
В сессии по видеосвязи будут участвовать лидеры России, Белоруссии, Казахстана, Таджикистана и Армении.
Отметим, что парламенту Киргизии только со второй попытки удалось обеспечить кворум для одобрения решения о вводе киргизских миротворцев в Казахстан. Кроме этото, в Бишкеке проходили акции протеста против ввода миротворцев ОДКБ в Казахстан.