Հինգշաբթի թուրքական լիրան թուլացել է գրեթե 3 տոկոսով՝ մեկ օր առաջ կորցնելով իր շահույթի զգալի մասը, քանի որ աճող գնաճի հետ կապված մտահոգությունները շարունակվում են արտահանման եւ աճի խթանման անսովոր քաղաքականության ֆոնին, հաղորդում է Reuters-ը:
Անցյալ տարի լիրան դոլարի նկատմամբ կորցրեց իր արժեքի 44 տոկոսը, իսկ լիակատար արժութային ճգնաժամը շրջվեց դեկտեմբերին՝ մասամբ թանկ արժութային միջամտությունների եւ կառավարության խթանման շնորհիվ, որոնք ուղղված էին ներդրողների համար դոլարն ավելի քիչ գրավիչ դարձնելուն:
Գրինվիչի ժամանակով ժամը 09:05-ին լիրան դոլարի նկատմամբ վաճառվում էր 13.5550-ով:
Թրեյդերներից մեկը, ով հրաժարվել է հրապարակել իր անունը, ասել է, որ քայլը պայմանավորված է գործարքների փոքր ծավալներով, որոնք առաջացել են շուկայում օտարերկրացիների բացակայության եւ ընկերությունների ու անհատների կողմից արտարժույթի պահանջարկի անկման պատճառով: «Երբ մենք ամեն ինչ միասին դնենք, այն գումարներով գործարքները, որոնք նախկինում չէին փոխի լիրայի շուկան, այժմ կարող են փոխել շուկայի ուղղությունը 3 տոկոսով»,- ասել է թրեյդերը:
Նախագահ Թայիփ Էրդողանի ճնշման ներքո, ով ավելի մեծ աճի է ձգտում արտադրության եւ արտահանման ավելացման միջոցով, Կենտրոնական բանկը սեպտեմբերից իջեցրել է տոկոսադրույքը 500 բազիսային կետով՝ մինչեւ 1 տոկոս:
Փոխարժեքի ոչ ավանդական կրճատումն անցած տարվա վերջին արժութային ճգնաժամի հանգեցրեց ՝ դեկտեմբերին գնաճը հասցնելով Էրդողանի իշխանության օրոք 19 տարվա ամենաբարձր մակարդակին:
Դեկտեմբերի վերջին դոլարի նկատմամբ լիրայի փոխարժեքի ռեկորդային ցածր մակարդակից հետո՝ 18.4, Էրդողանը հայտարարեց ավանդատուներին ավանդներն արտարժույթի փոխակերպելու սխեմայի մասին՝ փոխհատուցելով ավանդատուներին լիրայի թուլությունից առաջացած ցանկացած կորուստ:
Capital Economics-ի զարգացող շուկաների ավագ տնտեսագետ Ջեյսոն Թյուվին ասել է, որ տվյալները ցույց են տալիս, որ արժութային ճգնաժամի սկզբնական փուլերում տնտեսությունը լավ է պահպանվել:
«Մենք կասկածում ենք, որ դա շատ ավելի երկար կտեւի, քանի որ դեկտեմբերին լիրայի շատ մեծ անկումից առաջացած ավելի աղետալի հետեւանքները նվազում են», - ասաց նա:
Համաշխարհային բանկն այս շաբաթ նվազեցրեց Թուրքիայի աճի իր կանխատեսումը 2022 թվականին՝ ավելի վաղ 4.5 տոկոսից հասցնելով 2 տոկոսի, մինչդեռ տնտեսագետները կանխատեսում էին, որ առաջին կիսամյակում գնաճը կհասնի 50 տոկոսի:

Турецкая лира ослабла почти на 3% в четверг, потеряв большую часть прибыли днем ранее, поскольку сохраняются  опасения по поводу роста инфляции на фоне неортодоксальной политики, направленной на стимулирование экспорта и роста, передает Reuters.
Лира потеряла 44% своей стоимости по отношению к доллару в прошлом году, а полномасштабный валютный кризис был остановлен в декабре отчасти благодаря дорогостоящим валютным интервенциям и правительственным стимулам, направленным на снижение привлекательности доллара для вкладчиков.
Курс лиры составлял 13,5550 по отношению к доллару в 09:05 по Гринвичу.
Один трейдер, который отказался назвать свое имя, сказал, что этот шаг в среду был вызван низким объемом транзакций, вызванным отсутствием иностранцев на рынке и снижением спроса на иностранную валюту со стороны компаний и частных лиц. «Когда мы сложим все это вместе, сделки на суммы, которые не изменили бы рынок лиры в прошлом, теперь могут изменить направление рынка на 3%», — сказал трейдер.
Под давлением президента Тайипа Эрдогана, который стремится к более высокому росту за счет увеличения производства и экспорта, центральный банк с сентября снизил учетную ставку на 500 базисных пунктов до 14%.
Нестандартное снижение ставок привело к валютному кризису в конце прошлого года, в результате чего в декабре инфляция достигла 19-летнего максимума в 36%, самого высокого уровня за время правления Эрдогана.
После того, как лира упала до рекордно низкого уровня в 18,4 по отношению к доллару в конце декабря, Эрдоган объявил о схеме поощрения вкладчиков к конвертации депозитов в иностранной валюте, компенсируя вкладчикам любые убытки, вызванные слабостью лиры.
Джейсон Туви, старший экономист по развивающимся рынкам в Capital Economics, сказал, что данные указывают на то, что экономика хорошо держалась на ранних этапах валютного кризиса.
«Мы сомневаемся, что эта продлится намного дольше, поскольку более пагубные последствия, вызванные очень большим падением лиры в декабре, просачиваются», — сказал он.
Всемирный банк на этой неделе снизил свой прогноз роста для Турции в 2022 году до 2% с 4,5% ранее, в то время как экономисты прогнозируют, что инфляция достигнет 50% в первой половине года.