Հնագետները Սաուդյան Արաբիայում հայտնաբերել են 4500 տարվա ճանապարհ՝ լի հնագույն գերեզմաններով: Աերոլուսանկարը եւ արբանյակային պատկերները ավստրալացի հետազոտողներին օգնել են կարեւոր բացահայտում կատարել, հայտնում է CNN-ը:
Հուղարկավորումների ծառուղին ձգվում է հարյուրավոր կամ նույնիսկ հազարավոր կիլոմետրեր: Այն կարող է նույնիսկ մինչեւ Եմեն հասնել:
Երթուղու երկայնքով առնվազն 18 000 գերեզման կա, եւ դրանցից շատերը զարմանալիորեն լավ են պահպանվել:
Հաջորդ քայլը ռադիոածխածնային ավելի շատ թվագրումների անցկացումն է, որպեսզի ավելին իմանան բրոնզե դարին պատկանող գերեզմանների մասին:
«Որքան շատ ենք իմանում հյուսիսարեւմտյան Արաբիայի հնագույն բնակիչների մասին, այնքան ավելի է մեզ ոգեշնչում այն, թե ինչպես է մեր առաքելությունն արտացոլում նրանց աշխարհայացքը՝ նրանք ապրել են բնության հետ ներդաշնակ, հարգել են իրենց նախնիներին եւ ձգտել են ավելի մեծ աշխարհի»,- ասել է Թագավորական հանձնաժողովի գլխավոր տնօրեն Ամր Ալ Մադանին:

Археологи обнаружили в Саудовской Аравии 4500-летнюю дорогу, усеянную древними гробницами. Аэрофотосъемка и спутниковые снимки помогли австралийским исследователям сделать важное открытие, сообщает CNN.
Погребальная аллея тянется на сотни, а то и тысячи километров. Она может даже простираться до самого Йемена.
Вдоль маршрута находится не менее 18 000 гробниц, и многие из них на удивление хорошо сохранились.
Следующий шаг — провести больше радиоуглеродных датировок, чтобы узнать больше о гробницах, которые восходят к бронзовому веку.
«Чем больше мы узнаем о древних обитателях северо-западной Аравии, тем больше нас вдохновляет то, как наша миссия отражает их мировоззрение: они жили в гармонии с природой, чтили своих предшественников и тянулись к большему миру», — сказал генеральный директор Королевской комиссии Амр Аль-Мадани.