Օլեգ Նավալնու նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել այն բանից հետո, երբ Ռուսաստանի Պատժի կրման դաշնային ծառայությունը միջնորդել է սանիտարական նորմերի խախտման վերաբերյալ քրեական գործով պայմանական ժամկետը փոխարինել իրական եզրակացությամբ, հայտնում է ՏԱՍՍ-ը։
«09.04.1983-ին ծնվ․ Օլեգ Նավալնին հետախուզվում է Քրեական օրենսգրքի հոդվածով»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ։
Նավալնիի փաստաբան Նիկաս Պարասկեւովի խոսքով՝ իր պաշտպանյալի նկատմամբ հետախուզում է հայտարարվել, քանի որ նա գրանցված չի եղել ամ էան մեջ է հայտնվել, քանի որ նա գրանցված չի եղել Պատժի կրման դաշնային ծառայության տեսչությունում։
Օլեգ Նավալնին այսպես կոչված «սանիտարական» գործով ֆիգուրանտներից մեկն է։
Ըստ ՌԴ ՆԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Իրինա Վոլկի հայտարարության՝ ֆիգուրանտները մասնակցել են 2021 թվականի հունվարի 23-ին Մոսկվայում անօրինական ակցիայի կազմակերպմանը, որը ստեղծել է COVID-19-ի տարածման վտանգ։

Олега Навального объявили в розыск после того, как ФСИН ходатайствовала о замене условного срока по уголовному делу о нарушении санитарных норм на реальное заключение, сообщает ТАСС со ссылкой на розыскную базу МВД.
«Навальный Олег, 09.04.1983 года рождения, разыскивается по статье УК», — указано в базе.
По словам адвоката Навального, Никаса Параскевова, его подзащитный был объявлен в розыск, так как он не отмечался в инспекции ФСИН.
Накануне ФСИН попросила заменить Олегу Навальному условный срок на реальный.
Олег Навальный был одним из фигурантов так называемого «санитарного» дела.
По заявлению официального представителя МВД России Ирины Волк, фигуранты участвовали в организации незаконной акции в Москве 23 января 2021 года, создавшей угрозу распространения COVID-19.