Շվեյցարիան սկսել է թուլացնել կորոնավիրուսային սահմանափակումները։ Կարանտինային կանոնները եւ տնից աշխատելու կարգն ավարտվում են հինգշաբթի։
Սահմանափակումների թուլացման համար լրացուցիչ միջոցներ կձեռնարկվեն մինչեւ փետրվարի 9-ը։ Վերջնական որոշում կկայացվի փետրվարի 16-ին:
«Կառավարությունը դրական է գնահատել հիվանդանոցներում իրավիճակը։ Չնայած վարակման դեպքերի ռեկորդային բարձր ցուցանիշներին, գերբեռնվածություն չի լինի, իսկ ինտենսիվ թերապիայի բաժանմունքներում զբաղվածությունն էլ ավելի է նվազել»,- ասվում է կառավարության հայտարարության մեջ: «Պատճառը, հավանաբար, պատվաստումների պատճառով բնակչության բարձր իմունիտետն է»,- հավելել են գերատեսչությունում։
Նշվում է, որ քիչ հավանական է, որ օմիկրոն շտամը ծանր դեպքերի կհանգեցնի՝ համեմատած այլ տարբերակների հետ։ «Ավելանում են էլ ավելի շատ նշաններ, որ սուր ճգնաժամը շուտով կավարտվի, եւ կարող է սկսվել էնդեմիկ փուլ»,- հայտարարել են կառավարությունում։
Չորեքշաբթի օրը Շվեյցարիայում գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման ավելի քան 41 000 նոր դեպք, որի հետեւանքով ճգնաժամից հետո դեպքերի ընդհանուր թիվը հասել է 2,29 միլիոնի:

Switzerland has begun easing coronavirus restrictions. Quarantine rules and work-from-home procedures end on Thursday.
Further measures to ease restrictions will be taken in consultation with regional authorities by February 9. The final decision on how to proceed must be made on February 16.
The government noted a positive trend in hospitals: despite record high infection rates, there was no congestion and intensive care unit occupancy dropped even further, the government said in a statement.
The reason for this is probably the high immunity of the population due to vaccination and previous diseases, the department added.
The omicron variant is said to be less likely to cause severe cases compared to earlier variants of the virus. There are increasing signs that the acute crisis will end soon and an endemic phase may begin, the government said.
Therefore, the requirement for people who test positive for COVID-19 to be in isolation for five days will be lifted, as this measure has lost its significance due to the large number of infections.
On Wednesday, just over 41,000 new cases were reported in Switzerland, bringing the total number of cases since the start of the crisis to 2.29 million.