ՄԻԳ-29 խորհրդային արտադրության ինքնաթիռները, որոնք գտնվում են Լեհաստանի Օդուժի կազմում, չեն ուղարկվի Ուկրաինա:
«Լեհաստանը չի կարող իր կործանիչներն ուղարկել Ուկրաինա եւ իր օդակայաններն օգտագործելու թույլտվություն չի տա»,-կիրակի՝ մարտի 6-ին, հայտնել է Լեհաստանի վարչապետի գրասենյակը թվիթերյան պաշտոնական միկրոբլոգում՝ պատասխանելով NEXTA բելառուսական ընդդիմադիր պարբերականի թվիթին:
Հաղորդագրության մեջ նշվում է, որ Լեհաստանի իշխանությունները զգալի օգնություն են ցուցաբերում ուրիշ ոլորտներում: Թվիթը նաեւ պարունակում է Լեհաստանի Զինված ուժերի Գլխավոր շտաբի տեղեկատվությամբ հղում, ըստ որի՝ Լեհաստանի բոլոր ՄԻԳ-29 ինքնաթիռները գտվում են իրենց բազաներում, բացի այդ, դրանք ներկված են Լեհաստանի պետական դրոշի՝ կարմիր եւ սպիտակ գույներով:
Ավելի վաղ բազմաթիվ ԶԼՄ-ներում տարածվել էին տեղեկություններ, որ Լեհաստանը պատրաստ է փոխանցել Ուկրաինային խորհրդային արտադրության ՄԻԳ-երը՝ փոխարենը ստանալով ԱՄՆ-ից F-16 կործանիչները: ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը Մոլդոնայում ելույթ ունենալիս հաստատել էր, որ Վաշինգտոնի ու Վարշավայի միջեւ վարվում են ակտիվ բանակցություններ ինքնաթիռների թեմայի շուրջ, որոնք Լեհաստանը կարող էր տրամադրել Ուկրաինային, սակայն այդ առնչությամբ ոչ մի ծրագիր կամ ժամկետներ չկան, գրում է «Նեմեցկայա վոլնան»:

Самолеты советского производства МИГ-29, находящиеся на вооружении ВВС Польши, не будут отправлены в Украину.
«Польша не будет посылать свои истребители в Украину и не даст разрешения на использование своих аэродромов», - сообщил в воскресенье, 6 марта, офис премьер-министра Польши в своем официальном микроблоге Twitter, отвечая на твит белорусского оппозиционного издания NEXTA.
В сообщении отмечается, что власти Польши «оказывают существенную помощь в других областях». В твите также содержится ссылка на информацию Генштаба вооруженных сил Польши, согласно которой все польские самолеты МИГ-29 находятся на своих базах, кроме того, они маркированы знаком ВВС Польши в цветах красно-белого государственного флага.
Ранее во многих СМИ были распространены новости о том, что Польша готова передать Украине МИГи советского производства, за что получит в обмен истребители типа F-16 из США. Госсекретарь США Энтони Блинкен, выступая на пресс-конференции в Молдове, подтвердил, что между Вашингтоном и Варшавой ведутся активные переговоры на тему самолетов, которые Польша могла бы предоставить Украине, однако никаких планов и сроков по этому поводу не выработано, пишет «Немецкая волна».