Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Կիպրոսի Հանրապետության նախագահ Նիկոս Անաստասիադիսին՝ երկու երկրների միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյակի կապակցությամբ: Ուղերձում նշված է.
Ջերմորեն շնորհավորում եմ Հայաստանի Հանրապետության և Կիպրոսի Հանրապետության միջև դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատման 30-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ։
Մարտի 18-ը նշանավորվում է հայ-կիպրական բազմադարյա կապերի և ամուր բարեկամության, ընդհանուր արժեհամակարգի, փոխադարձ հարգանքի և համակրանքի վրա հիմնված միջպետական հարաբերությունների ամրագրմամբ։
Հայաստանն արժևորում է անցած երեք տասնամյակների ընթացքում մեր երկու երկրների միջև ձևավորված միջպետական ամենաջերմ փոխհարաբերություններն ու արդյունավետ համագործակցությունը, որոնք վկայությունն են հայ և կիպրացի ժողովուրդների անսասան եղբայրության և փոխաջակցության։
Գաղտնիք չէ, որ Կիպրոսը ԵՄ անդամ այն երկրներից է, որի հետ Հայաստանը վայելում է փոխադարձ բարձր վստահություն և ռազմավարական համագործակցություն:
Համոզված եմ, որ այս տարիների ընթացքում ձեռք բերված հարուստ փորձն ու հագեցած բազմոլորտ երկկողմ օրակարգը լայն հնարավորություններ են ընձեռում հայ-կիպրական համագործակցության ողջ ներուժի բացահայտման և համապարփակ օգտագործման համար՝ նոր խթան հաղորդելով երկկողմ հարաբերություններին և դրանք բարձրացնելով որակական նոր մակարդակի։
Հայ-կիպրական հարաբերություններին առանձնահատուկ բովանդակություն և ջերմություն է հաղորդում կենսունակ հայ համայնքն իր ունեցած ներդրումով երկրի քաղաքական, տնտեսական և մշակութային կյանքում, որը մշտապես բարձր գնահատանքի է արժանացել Կիպրոսի կառավարության կողմից։ Եվս մեկ անգամ շնորհավորում եմ մեզ բոլորիս 30-ամյա հոբելյանի կապացությամբ՝ մաղթելով մեր երկրներին և եղբայրական ժողովուրդներին բարեկեցություն և խաղաղություն, հոբելյանական տարեդարձներով լեցուն բեղմնավոր փոխգործակցություն:

Prime Minister Nikol Pashinyan of Armenia on Friday sent a congratulatory message to President Nicos Anastasiades of Cyprus on the occasion of the 30th anniversary of diplomatic relations between the two countries. The message runs as follows, in particular.
"March 18 marks the consolidation of interstate relations based on centuries-old Armenian-Cypriot ties and strong friendship, common values, mutual respect and sympathy.
Armenia values the warmest interstate relations and effective cooperation established between our two countries over the past three decades, which are the evidence of the unwavering brotherhood and mutual support of the Armenian and Cypriot peoples.
It is no secret that Cyprus is one of the EU member states with which Armenia enjoys high mutual trust and strategic cooperation.
I am convinced that the rich experience and the multifaceted bilateral agenda gained during these years provide wide opportunities for revealing and comprehensively utilizing the full potential of the Armenian-Cypriot cooperation, giving a new impetus to the bilateral relations, raising them to a qualitatively new level.
The vibrant Armenian community gives a special content and warmth to the Armenian-Cypriot relations with its contribution to the political, economic and cultural life of the country, which has always been highly appreciated by the Government of Cyprus."