Ռուս զինվորականները հայտարարել են Ուկրաինայում Կրեմենչուգի նավթավերամշակման գործարանին օդանավերից եւ նավերից ճշգրիտ կառավարվող զենքերով հարվածների մասին, հայտնում է «Ինտերֆաքս»-ը։
«Այսօր առավոտյան բարձր ճշգրտության օդային եւ ծովային զենքերը ոչնչացրել են Կրեմենչուգի նավթավերամշակման գործարանում բենզինի եւ դիզելային վառելիքի պահեստարանները, որտեղից ուկրաինական զորքերի խումբը մատակարարվում էր երկրի կենտրոնական եւ արեւելյան շրջաններում»,- ասել է ՌԴ ՊՆ խոսնակ Իգոր Կոնաշենկովը։
«Բարձր ճշգրտության օդային տեղակայման հրթիռներով շարքից դուրս են բերվել Պոլտավա եւ Դնեպրոպետրովսկ քաղաքների ռազմական օդանավակայանները»,- հայտարարել է նա:
Գիշերվա ընթացքում Ռուսաստանի օդատիեզերական ուժերի օպերատիվ-մարտավարական ավիացիան եւ հրթիռային ուժերը խոցել են Ուկրաինայի 67 ռազմական օբյեկտ։ «Դրանց թվում՝ երկու հրամանատարական կետ, հրթիռային եւ հրետանային զենքի եւ զինամթերքի երկու պահեստ, 9 դաշտային հրետանի եւ ականանետ, ինչպես նաեւ Ուկրաինայի Զինված ուժերի ռազմական տեխնիկայի կենտրոնացման 54 տարածք»,- ասել նա շաբաթ օրը կայացած ճեպազրույցի ժամանակ:
«Հատուկ ռազմական օպերացիայի սկզբից ոչնչացվել է ընդհանուր 124 ինքնաթիռ եւ 84 ուղղաթիռ, 381 անօդաչու թռչող սարք, 1882 տանկ եւ այլ զրահատեխնիկա, 203 բազմակի հրթիռահրետանային կայանք, 786 դաշտային հրետանի եւ ականանետ, ինչպես նաեւ 1764 միավոր հատուկ ռազմական ավտոմոբիլային տեխնիակ»,- ասել է Կոնաշենկովը։
Ուկրաինայի Սումի քաղաքի եւ Ուրոժայնոյե բնակավայրի տարածքներում ոչնչացվել է հակառակորդի երկու «Մի-24» հարվածային ուղղաթիռ։ «Օդում ոչնչացվել է նաեւ ուկրաինական 24 անօդաչու թռչող սարք», - ասել է ՌԴ պաշտպանության նախարարության ներկայացուցիչը։

Российские военные заявили о нанесении ударов высокоточным оружием с самолетов и кораблей по Кременчугскому нефтеперерабатывающему заводу на Украине, передает «Интерфакс».
«Сегодня утром высокоточным оружием большой дальности воздушного и морского базирования уничтожены хранилища с бензином и дизельным топливом Кременчугского нефтеперерабатывающего завода, с которого осуществлялось снабжение украинской группировки войск в центральных и восточных районах страны», - сказал официальный представитель Минобороны РФ Игорь Конашенков.
«Высокоточными ракетами воздушного базирования выведены из строя военные аэродромы в городах Полтава и Днепропетровск», - заявил также он.
В течение ночи оперативно-тактической авиацией ВКС России и ракетными войсками поражены 67 военных объектов Украины. «Среди них: два пункта управления, два склада ракетно-артиллерийского вооружения и боеприпасов, 9 орудий полевой артиллерии и минометов, а также 54 района сосредоточения боевой техники ВСУ», - сказал он на брифинге в субботу.
«Всего с начала проведения специальной военной операции уничтожены: 124 самолета и 84 вертолета, 381 беспилотный летательный аппарат, 1882 танка и других боевых бронированных машин, 203 установки реактивных систем залпового огня, 786 орудий полевой артиллерии и минометов, а также 1764 единицы специальной военной автомобильной техники», - сказал Конашенков.
Два ударных вертолета Ми-24 противника уничтожены в районах украинского города Сумы и населенного пункта Урожайное. «Также уничтожены в воздухе 24 украинских беспилотных летательных аппарата», - сказал официальный представитель Минобороны РФ.