Թուրքիայում ապրիլի 24-ին զորամասում հայազգի զինծառայող Սեւակ Շահինի սպանության գործով նախաքննությունն ավարտվել է, եւ այսօր՝ հուլիսի 29-ին տեղի է ունենալու առաջին դատական նիստը:
Թուրքական Vatan-ի փոխանցմամբ՝ ռազմական դատախազության կողմից պատրաստված մեղադրականում Քվանչ Աղաօղլուի համար պահանջվում է ընդամենը 9 տարվա ազատազրկում՝«անփոթության հետեւանքով մարդ սպանելու համար»:
Նշենք, որ 25-ամյա Սեւակը ավարտել էր Ստամբուլի տեխնիկական համալսարանի գեղեցիկ արվեստների ֆակուլտետը եւ ծառայության էր անցել Բաթման նահանգի Քոզլուքի շրջանում տեղակայված ժանդարմերիայի զորամասում։
Սեւակի զորացմանը մնացել էր 23 օր։ Ապրիլի 24-ի առավոտյան նա սպանվել է մեկ այլ զինծառայողի կողմից։ Սպանության հետ կապված ժանդարմերիան հայտարարել է, որ սպանությունը տեղի է ունեցել ծառայակից ընկերոջ հետ կատակ անելու ժամանակ, իբր, պատահաբար արձակված կրակոցից։ Սակայն Սեւակի ծնողները չեն հավատում այս տեսակետին եւ պահանջում են մանրամասն հետաքննություն իրականացնել։
Սեւակի թաղման արարողությունը տեղի է ունեցել ապրիլի 27-ին Ստամբուլում։ Թուրքիայի ժանդարմերիայի հրամանատարությունը եւ Ստամբուլի քաղաքապետը ծաղկեպսակ էին ուղարկել, իսկ պետնախարար Էգեմեն Բաղըշը, Շիշլիի քաղաքապետ Մուսթաֆա Սարըգյուլը, ՀրանտԴինքի այրին, Պոլսո փոխպատրիարք. Արք. Արամ Աթեշյանը եւ հայ համայնքի հարյուրավոր ներկայացուցիչներ մասնակցել են թաղման արարողությանը։
Սեւակի հոգեհանգիստը տեղի է ունեցել Ստամբուլի Սուրբ Վարդանանց եկեղեցում, որից հետո դին ամփոփվել է Շիշլիի հայկական գերեզմանոցում։

The investigation into Armenian soldier Sevak Sahin, killed in Turkey on April 24 completed. The first hearings of the case will be held on Friday.
The prosecutor intends to sentence the murderer Kivanch Agaoglu to 9 years of imprisonment for a “reckless homicide”,” Turkish Vatan newspaper reports.
As reported earlier, 25-year-old Sevak graduated from Faculty of Fine Arts, Istanbul Technical University. He served in the military unit of the gendarmerie in Kozluk district of Batman province. He would have discharged from the army in 23 days. According to local mass media, he was killed from gunshot wounds, while playing with a gun with his friend on April 24. However, Sevak’s parents do not believe in it and demand a thorough investigation of his death.
Sevak’s funeral was held in Istanbul on April 27. Commander of Gendarmerie and mayor of Istanbul sent wreaths. Turkish State Minister Egemen Bagis, Sisli Mayor Mustafa Sarygul, Hrant Dink’s widow Rakel Dink also attended his funeral.
The memorial service was held at St. Vardanants Church in Istanbul. Later he was buried in the Armenian cemetery of Sisli.