Թուրքիայում ապրիլի 24-ին զորամասում հայազգի զինծառայող Սեւակ Շահինի սպանության գործով նախաքննությունն ավարտվել է, եւ այսօր՝ հուլիսի 29-ին տեղի է ունենալու առաջին դատական նիստը:
Թուրքական Vatan-ի փոխանցմամբ՝ ռազմական դատախազության կողմից պատրաստված մեղադրականում Քվանչ Աղաօղլուի համար պահանջվում է ընդամենը 9 տարվա ազատազրկում՝«անփոթության հետեւանքով մարդ սպանելու համար»:
Նշենք, որ 25-ամյա Սեւակը ավարտել էր Ստամբուլի տեխնիկական համալսարանի գեղեցիկ արվեստների ֆակուլտետը եւ ծառայության էր անցել Բաթման նահանգի Քոզլուքի շրջանում տեղակայված ժանդարմերիայի զորամասում։
Սեւակի զորացմանը մնացել էր 23 օր։ Ապրիլի 24-ի առավոտյան նա սպանվել է մեկ այլ զինծառայողի կողմից։ Սպանության հետ կապված ժանդարմերիան հայտարարել է, որ սպանությունը տեղի է ունեցել ծառայակից ընկերոջ հետ կատակ անելու ժամանակ, իբր, պատահաբար արձակված կրակոցից։ Սակայն Սեւակի ծնողները չեն հավատում այս տեսակետին եւ պահանջում են մանրամասն հետաքննություն իրականացնել։
Սեւակի թաղման արարողությունը տեղի է ունեցել ապրիլի 27-ին Ստամբուլում։ Թուրքիայի ժանդարմերիայի հրամանատարությունը եւ Ստամբուլի քաղաքապետը ծաղկեպսակ էին ուղարկել, իսկ պետնախարար Էգեմեն Բաղըշը, Շիշլիի քաղաքապետ Մուսթաֆա Սարըգյուլը, ՀրանտԴինքի այրին, Պոլսո փոխպատրիարք. Արք. Արամ Աթեշյանը եւ հայ համայնքի հարյուրավոր ներկայացուցիչներ մասնակցել են թաղման արարողությանը։
Սեւակի հոգեհանգիստը տեղի է ունեցել Ստամբուլի Սուրբ Վարդանանց եկեղեցում, որից հետո դին ամփոփվել է Շիշլիի հայկական գերեզմանոցում։

Завершено расследование уголовного дела по факту убийства 24 апреля в Турции военнослужащего-армянина Севака Шахина. Сегодня, 29 июля, состоится первое судебное заседание.
Как передает турецкая Vatan, прокурор намерен потребовать приговорить убийцу, Кванча Агаоглу, к 9 годам лишения свободы за «убийство по неосторожности».
25-летний Севак окончил факультет изящных искусств стамбульского Технического университета и проходил службу в жандармерии Кезлуки провинции Батман. До демобилизации Севака оставалось 23 дня. 24 апреля он был убит сослуживцем. В связи с происшедшим, жандармерия заявила, что убийство стало результатом неудачной шутки – произошел случайный выстрел. Родители Севака не верят этой версии и требуют детально изучить все обстоятельства. Похороны Севака состоялись 27 апреля в Стамбуле. Командование жандармерии и мэр Стамбула прислали венки. В похоронах приняли участие госминистр Эгемен Багыш, мэр Шишли Мустафа Сарыгюл, вдова Гранта Динка, вице-патриарх Константинополя архиепископ Арам Атешян, сотни представителей армянской общины.