Կառավարությունն իր այսօրվա՝ ապրիլի 7-ի նիստում որոշեց գերակա ոլորտում իրականացվող ներդրումային ծրագրի շրջանակներում մաքսատուրքից ազատել «ԲԵՆ 10» սահմանափակ պատասխանատվությամբ ընկերությանը:
Որոշման հիմնավորման մեջ նշվում է, որ «ԲԵՆ 10» ընկերության կողմից ներմուծվող սերուցքից նախատեսվում է պատրաստել 82․5% ճարպի պարունակությամբ սերուցքային կարագ։ Արտադրությունն իրականացվելու է Երևան քաղաքում։ Ընկերությունը հիմնադրվել է 2020 թվականին։
Ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է իրականացնել 150-200 մլն դրամի կապիտալ ներդրում և 600-700 մլն դրամ՝ հումքի ձեռքբերման համար։ Նախատեսվում է ներդրումային ծրագրի շրջանակում ստեղծել 12 նոր աշխատատեղ` մինչև 170,000 դրամ միջին աշխատավարձով։
Ծրագրով նախատեսված արտադրանքը ամբողջությամբ նախատեսվում է արտահանել ԵԱՏՄ երկրներ:
Արտոնություն ստանալու համար ներկայացված ապրանքների արժեքը կազմում է 23 մլրդ դրամ: Մաքսատուրքից ազատման արտոնությունը գնահատվում է 3․4 մլրդ դրամ:

ООО «БЕН 10» освободили от уплаты таможенных пошлин.
Правительство Армении на заседании 7 апреля приняло решение относительно предоставления ООО «БЕН 10» льготы по освобождению от уплаты таможенных пошлин в рамках инвестиционной программы, реализуемой в приоритетной сфере.
В обосновании решения говорится, что благодаря импортируемым упомянутой компанией сливкам планируется производство сливочного масла жирностью 82,5%. Производство будет осуществляться в Ереване. Компания учреждена в 2020 году.
В рамках программы запланированы капитальные инвестиции на сумму в 150-200 млн. драмов, будут также созданы 12 рабочих мест, а средняя зарплата составит  170000 драмов. Всю продукцию компании планируется вывозить в страны ЕАЭС.