Tesla-ն առանց վարորդի «հատուկ» տաքսի կստեղծի, որը «ֆուտուրիստական տեսք» կունենա, ասել է գլխավոր տնօրեն Իլոն Մասկը՝ չնշելով ժամկետները, տեղեկացրել է Reuters-ը։
50-ամյա միլիարդատերը՝ կովբոյի սեւ գլխարկով եւ արեւապաշտպան ակնոցներով, հանդես է եկել մեկնաբանություններով Տեխասում Tesla-ի 1,1 մլրդ դոլար արժողությամբ գործարանի բացման ժամանակ, այստեղ է գտնվում նրա նոր աշխատանքային կենտրոնատեղին։
«Լիակատար ինքնավարում։ Լինելու է հատուկ ռոբոտաքսի»,- ասել է Մասկը։
Այս տարի Tesla-ն ընդլայնելու է Հյուսիսային Ամերիկայում իր «Full Self-Driving» ծրագրային ապահովման բետա-տարբերակը։ Tesla-ն այժմ 12 000 դոլարով վարորդին օգնելու առաջադեմ համակարգեր է վաճառում՝ խոստանալով էլ ավելի բազմաթիվ գործառույթներ։ Ծրագրային ապահովումը ավտոմեքենաներն ինքնավար չի դարձնում եւ պահանջում է, որպեսզի վարորդը վերահսկի։ 2020թ. վերջին թողարկված բետա-տարբերակը նպատակ ունի օգնել մեքենաներին՝ ավելի լավ կողմնորոշվել քաղաքի փողոցներում։
Ըստ Մասկի՝ եկող տարի Tesla-ն կսկսի իր Cybertruck-ի, ինչպես նաեւ հումանոիդ ռոբոտի՝ Optimus-ի արտադրությունը։

Tesla создаст «специальное» беспилотное такси, которое будет «выглядеть футуристично», заявил генеральный директор Илон Маск, не уточнив сроков, передает Reuters.
50-летний миллиардер в черной ковбойской шляпе и солнцезащитных очках выступил с комментариями на открытии завода Tesla стоимостью 1,1 миллиарда долларов в Техасе, где находится его новая штаб-квартира.
«Полное автономное вождение. Будет специальное роботакси», — сказал Маск.
В этом году Tesla расширит бета-версию своего программного обеспечения «Full Self-Driving» в Северной Америке. Tesla теперь продает передовые системы помощи водителю за 12 000 долларов с обещанием большего количества функций. Программное обеспечение не делает  автомобили автономными и требует контроля водителя. Бета-версия, запущенная в конце 2020 года, призвана помочь автомобилям лучше ориентироваться на городских улицах.
По словам Маска, в следующем году Tesla начнет производство своего Cybertruck, а также робота-гуманоида Optimus.