Երկուշաբթի Ճապոնիայի կենտրոնական հատվածից թեյի տերեւների մեկ կիլոգրամ փաթեթը վաճառվել է 1.96 մլն իենով (մոտ 15.5 հազար դոլար), ինչը բացարձակ ռեկորդ է նման աճուրդների համար։ Դրանք անցկացվում են ամեն տարի ապրիլին Շիզուոկա քաղաքում՝ այն տարածքում, որտեղ գտնվում են երկրի լավագույն թեյի պլանտացիաները, հայտնում է Kyodo գործակալությունը։
Գիտակները համտեսելուց հետո նշել են, որ ռեկորդային գնով գնված կանաչ թեյը յուրահատուկ ինտենսիվ համ, բույր եւ առանձնահատուկ խորը գույն ունի։ Երկուշաբթի Շիզուոկայում աճուրդների ժամանակ նոր բերքի թեյը վաճառվում էր միջինում 5000 իենով (մոտ 40 դոլար) 1 կգ-ի դիմաց:
Ճապոնիան հայտնի է գյուղատնտեսական ապրանքների աճուրդներով, որոնք հաճախ գնային ռեկորդներ են սահմանում։ Այդպես, անցյալ տարվա հուլիսին Կանազավա քաղաքում տեղի ունեցած աճուրդի ժամանակ հազվագյուտ Pima Ruby տեսակի խաղողի ողկույզը վաճառվել էր գրեթե 13000 դոլարով։

Килограммовая упаковка чайных листьев из центральной части Японии продана в понедельник за 1,96 млн иен (около $15,5 тыс.), что стало абсолютным рекордом за все время проведения таких аукционов. Они ежегодно проходят в апреле в городе Сидзуока, в районе которого расположены лучшие чайные плантации страны, сообщает информационное агентство Kyodo.
Знатоки после дегустации отметили, что купленный за рекордную цену зеленый чай отличается уникальным интенсивным вкусом и ароматом, особо глубоким цветом. В понедельник на торгах в Сидзуоке чай нового урожая в среднем продавался за 5 тыс. иен (около $40) за 1 кг.
Япония известна аукционами сельскохозяйственной продукции, на которых нередко устанавливаются ценовые рекорды. Так, в июле прошлого года на торгах в городе Канадзава гроздь винограда редкого сорта «пимский рубин» была продана почти за $13 тыс.