Արժույթի միջազգային հիմնադրամն ակնկալում է, որ իր անդամները նոր հաստատված Կայունության հիմնադրամին աջակցելու «զգալի» պարտավորություններ կստանձնեն՝ Արժույթի միջազգային հիմնադրամի եւ Համաշխարհային բանկի գարնանային հանդիպումների ժամանակ, հաղորդում է Reuters-ը:
Անցյալ շաբաթ ԱՄՀ-ի խորհուրդը հավանություն էր տվել նոր թրաստի ստեղծմանը, որպեսզի օգնի ցածր եւ միջին եկամուտ ունեցող երկրներին հաղթահարել երկարաժամկետ մարտահրավերները, ինչպիսիք են կլիմայի փոփոխությունը եւ համավարակը։ Դրա նպատակը առնվազն 45 մլրդ դոլարի հավաքագրումն է:
Արժույթի միջազգային հիմնադրամի գանձապետական դեպարտամենտի փոխտնօրեն Քրեյգ Բոմոնտն ասսել է, թե պաշտոնյաներն ակնկալում են, որ զգալի միջոցներ կգան, թեեւ ամբողջական նպատակին հասնելու համար կարող է երկար ժամանակ պահանջվել:
Նրա խոսքով՝ ԱՄՀ-ն պետք է ստանա ընդհանուր գումարի «զգալի մասը», նախքան նոր թրաստը կսկսի իր գործունեությունը մինչեւ հոկտեմբերին ԱՄՀ-ի եւ Համաշխարհային բանկի աշնանային հանդիպումները։
«Մենք հասկանում ենք, որ որոշ երկրներ ցանկանում են իրենց վճռական աջակցությունը ցուցաբերել՝ պարտավորություններ ստանձնելով գարնանային հանդիպումների ժամանակ»,- լրագրողներին ասել է Բոմոնտը: «Մենք ճշգրիտ թիվ չունենք, բայց ես կարծում եմ, որ սա կարող է շատ նշանակալից սկիզբ լինել ընդհանուր դրամահավաքի համար»:

Международный валютный фонд ожидает, что его члены дадут «значительные» обещания о поддержке недавно утвержденного Фонда устойчивости и устойчивости во время весенних встреч МВФ и Всемирного банка, передает Reuters.
На прошлой неделе правление МВФ одобрило создание нового траста, чтобы помочь странам с низким и средним уровнем дохода справиться с долгосрочными проблемами, такими как изменение климата и пандемии, с целью привлечения не менее 45 миллиардов долларов.
Крейг Бомонт, заместитель директора Финансового департамента МВФ, сказал, что официальные лица ожидают поступления значительных средств, хотя для достижения полной цели может потребоваться больше времени.
По его словам, МВФ должен будет получить «значительную часть» общей суммы, прежде чем начать операции нового траста ко времени осенних встреч МВФ и Всемирного банка в октябре.
«Мы понимаем, что некоторые из стран хотят продемонстрировать свою решительную поддержку, взяв на себя обязательства во время весенних встреч», — сказал Бомонт журналистам. «У нас нет точной цифры, но я чувствую, что это может стать весьма значительным началом общих усилий по сбору средств».