Չորս թուրք եւ մեկ վրացի ձերբակալվել են Կանարյան կղզիներում՝ կոկաինի հսկայական խմբաքանակի հայտնաբերման հետ կապված։
Reuters-ի փոխանցմամբ՝ իսպանական ոստիկանությունը առգրավել է 72 միլիոն եվրո արժողությամբ 2,9 տոննա կոկաին, որը թաքցված է եղել ձկնորսական նավի վառելիքի բաքում։
ՄԱԿ-ի թմրանյութերի եւ հանցավորության դեմ պայքարի գրասենյակի տվյալներով՝ Թուրքիան վաղուց թմրանյութերի ապօրինի շրջանառության առանցքային ուղի է Աֆղանստանի եւ Արեւմտյան Եվրոպայի երկրների միջեւ:
Սակայն վերջին տարվա առգրավումները ցույց են տալիս, որ թուրք թմրավաճառները գրավում են կոկաինի եվրոպական շուկայի մեծ մասնաբաժինը, «այն դեպքում, երբ Թուրքիան հիմնականում օգտագործվում է որպես կոկաինի տարանցիկ երկիր»,- Deutsche Welle-ին ասել է ՄԱԿ-ի Թմրանյութերի եւ հանցավորությոն դեմ պայքարի վարչության հետազոտող Անտուան Վելլան:
«2020 եւ 2021 թվականներին մեծ քանակությամբ թմրանյութ է առգրավվել ինչպես Թուրքիայում, այնպես էլ Լատինական Ամերիկայի երկրներում՝ Թուրքիա տանող ճանապարհին»,- ասել է Վելլան։
Հինգ ձերբակալվածներ, այդ թվում՝ Թուրքիայի չորս եւ Վրաստանի մեկ քաղաքացի կալանավորվել են Լաս Պալմասում։

Четверо граждан Турции и один грузин были арестованы на Канарских островах в связи с обнаружением огромной партии кокаина.
Как сообщает Reuters, испанская полиция изъяла 2,9 тонны кокаина, стоимость которого оценивается в 72 миллиона евро, спрятанного в топливном баке рыбацкой лодки.
По данным Управления ООН по наркотикам и преступности, Турция уже давно является ключевым маршрутом незаконного оборота наркотиков между Афганистаном и странами Западной Европы.
Однако изъятия за последний год указывают на то, что турецкие наркоторговцы захватывают большую долю европейского рынка кокаина, «при этом Турция в основном используется в качестве страны транзита кокаина», — сказал Deutsche Welle Антуан Велла, исследователь из УНП ООН.
«Большие количества были изъяты в отдельных случаях как в Турции, так и в странах Латинской Америки по пути в Турцию в 2020 и 2021 годах», — сказал Велла.
Пятеро задержанных, в том числе четверо граждан Турции и гражданин Грузии, заключены под стражу в Лас-Пальмасе.