Իլոն Մասկը կարծում է, որ 100.000 դոլար հիպոթետիկ արժեքը դեպի Մարս տոմսի արժեքը պետք է որ մատչելի լինի մարդկանց մեծամասնության համար, փոխանցում է BI-ն։
Առաջիկա տասնամյակների ընթացքում Մասկի SpaceX-ը նախատեսում է ինքնաբավ քաղաք կառուցել կարմիր մոլորակի վրա:
Նրա խոսքով՝ գինը մասամբ պայմանավորված կլինի տնտեսությամբ, ինչպես նաեւ դեպի Մարս ճանապարհորդությունը բավականաչափ մատչելի դարձնելու անհրաժեշտությամբ՝ Մարսի վրա քաղաք կառուցելու համար անհրաժեշտ միլիոնավոր մարդկանց ներգրավելու նպատակով:
«Եթե տեղափոխումը Մարս արժե 100.000 դոլար, ապա, կարծում եմ, որ գրեթե յուրաքանչյուրը կարող է գումար աշխատել եւ կուտակել այն, որպեսզի ցանկության դեպքում, ի վերջո, կարողանա Մարս ուղեւորվել,- ասել է Մասկը:- Մենք ցանկանում ենք դա հասանելի դարձնել ցանկացող բոլորին»,- ասել է նա:
Հարցազրույցում Մասկը նշել է ֆինանսավորման այլ հնարավոր աղբյուրների մասին, օրինակ՝ կառավարության հովանավորությունը կամ վարկը:
Ավելի վաղ Մասկն ակնկալում էր, որ դեպի Մարս եւ հակառակ ուղղությամբ թռիչքը 100.000-ից 500.000 դոլար կարժենա:
2020 թվականին Մասկն ասել էր, որ հույս ունի 1000 SpaceX տիեզերանավը կառուցել 10 տարվա ընթացքում, որպեսզի 1 միլիոն մարդ ուղարկի Մարս մինչեւ 2050 թվականը քաղաք կառուցելու համար:

Илон Маск считает, что гипотетическая цена в 100 000 долларов за билет на его шаттлы на Марс должна быть доступной для большинства людей, передает BI.
Компания Маска SpaceX планирует построить самодостаточный город на красной планете в ближайшие десятилетия.
По его словм, цена будет определяться частично экономикой, а также необходимостью сделать путешествие на Марс достаточно доступным, чтобы привлечь около миллиона людей, необходимых для строительства города на Марсе.
«Если переезд на Марс стоит 100 000 долларов, то я думаю, что почти каждый может заработать и накопить, чтобы в конечном итоге иметь возможность отправиться на Марс, если захочет», — сказал Маск. «Мы хотим сделать это доступным для всех, кто хочет», — сказал он.
В интервью Маск упомянул другие возможные источники финансирования, такие как спонсирование правительства или получение кредита.
Ранее Маск рассчитывал на полет туда и обратно на Марс будет стоить от 100 000 до 500 000 долларов.
В 2020 году Маск сказал, что надеется построить 1000 космических кораблей SpaceX в течение 10 лет, чтобы к 2050 году отправить 1 миллион человек на Марс для строительства города.