Պարագվայի կառավարությունը թույլ է տվել կորոնավիրուսի դեմ չպատվաստված անձանց մուտք գործել երկիր։ Նոր կանոնները երեքշաբթի հրապարակել է Հարավային Ամերիկայի Հանրապետության առողջապահության նախարարությունը։
«Պարագվայի տարածք մուտք գործող ցանկացած մարդ պետք է COVID-19-ի դեմ պատվաստման վկայական տրամադրի։ Պատվաստման վկայականի բացակայության դեպքում պետք է մեկնելուց ոչ ավել, քան 72 ժամ առաջ հանձնած ՊՇՌ թեստի բացասական արդյունքը ներկայացնել: Ավելի վաղ Պարագվայ մուտք գործել ցանկացողները չէին կարող պատվաստման վկայական ներկայացնելու փոխարեն թեստ հանձնել։
Երկուշաբթի երկրի կառավարությունը հայտարարել էր առողջապահական ոլորտում արտակարգ դրության չեղարկման մասին։ Պարագվայում համավարակի սկզբից ի վեր գրանցվել է կորոնավիրուսով վարակման գրեթե 650 հազար դեպք, մահացել է ավելի քան 18.7 հազար հիվանդ։ Երկրում ամբողջությամբ պատվաստված է բնակչության գրեթե 50 տոկոսը:

Правительство Парагвая разрешило въезжать в страну не привитым от коронавируса путешественникам. Новые правила опубликовало во вторник министерство здравоохранения южноамериканской республики.
«Все въезжающие на территорию Парагвая должны предоставить сертификат о вакцинации от COVID-19. В случае отсутствия сертификата о вакцинации необходимо предоставить отрицательный результат ПЦР-теста, сделанного не более чем за 72 часа до вылета», - говорится в сообщении. Ранее у желающих въехать в Парагвай не было возможности сдать тест вместо предоставления сертификата о вакцинации.
В понедельник правительство страны объявило об отмене действия режима чрезвычайной ситуации в сфере здравоохранения. С начала эпидемии в Парагвае было выявлено почти 650 тыс. случаев заражения коронавирусом, умерли свыше 18,7 тыс. заболевших. В стране полностью вакцинированы почти 50% жителей.