Սահմանադրական դատարանը 2010-ի իր հայտնի որոշմամբ շատ կարեւոր մի արձանագրում արեց. Ասեց՝ Սահմանադրությունը բարձրագույն ուժ ունեցող Մայր փաստաթուղթն է, բայց Անկախության հռչակագիրն ավելի բարձր է: Այս մասին, այսօր՝ ապրիլի 21-ին, Ազատության հրապարակում «Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների հայեցակարգային դրույթներ» խորագրով քննարկման ժամանակ նշեց ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արամ Վարդեւանյանը:
«Այսինքն Սահմանադրությունը մի կարմիր գծեր է նախագծում, բայց Անկախության հռչակագիրն ավելի բարձր նշաձողով կարմիր գծեր է սահմանել: Բայց այս իշխանությունների համար որեւէ օրենք, սահմանադրություն, Անկախության հռչակագիր ոչ մի նշանակություն չունի» Դրա համար պետք է զարթնենք թմբիրից:
Ես որեւէ երաշխիք չունեմ, որ այս պարզ ճշմարտությունը, որ ՍԴ-ն արձանագրել է, իշխանության համար ունի որեւէ նշանակություն: Հետեւաբար մենք պետք է միասնական լինենք եւ կանխենք թե Հայաստանի թուրքացման, թե Արցախի հայաթափման մասով ռիսկերը: Այլ տարբերակ չկա»,-ընդգծեց նա:

Своим известным решением от 2010 года Конституционный суд сделал очень важную констатацию: он сказал, что Конституция является документом, имеющим высшую силу, но Декларация о независимости - еще выше. Об этом заявил во время обсуждения под названием «Концептуальные положения отношений Армения-Турция» на площади Свободы 21 апреля депутат от блока «Армения» Арам Вардеванян.
«То есть Конституция очерчивает красные линии, а Декларация о независимости устанавливает красные линии с более высокой планкой. Но для этих властей не имеет значения ни закон, ни Конституция, ни Декларация о независимости. Вот почему нам нужно проснуться.
У меня нет никаких гарантий того, что эта простая истина, зафиксированная Конституционным судом, имеет какое-то значение для власти. Поэтому мы должны быть едины и предотвратить все риски как по части тюркизации Армении, так и выселения армян из Арцаха. Другого варианта нет», - заявил Вардеванян.