Ե՞րբ է գնալու Նիկոլը։ Նա հրաժարական կտա այն ժամանակ, երբ ուժային կառույցները զեկուցեն, որ այլեւս չեն կարող նրան պահել իշխանության ղեկին, այլեւս բավարար ուժ չունեն, եւ ակցիաները դադարեցնել հնարավոր չէ։
Այս մասին մայիսի 5-ին Երեւանի Ֆրանսիայի հրապարակում Դիմադրության շարժման մեծ հանրահավաքում հայտարարեց խորհրդարանի փոխխոսնակ Իշխան Սաղաթելյանը։ «Մենք պետք է մեծացնենք մեր շարքերը եւ հասնենք նրան, որ ուժային կառույցներն այլեւս չկարողանան կասեցնել ժողովրդական դժգոհությունը։
Եթե մի քիչ էլ ավելացնենք ցուցարարների թիվը եւ ամբողջությամբ վերահսկողության տակ առնենք իրավիճակը, ապա հաշված ժամերի ընթացքում իշխանությունը կանցնի ժողովրդին»,- հավելեց նա։ Սաղաթելյանն ասաց, որ Նիկոլ Փաշինյանի հեռացման ճանապարհային քարտեզը բաղկացած է երկու փուլից։
«Առաջին փուլն արդեն վաղուց ավարտել ենք։ Դա հասարակական պահանջի ձեւավորումն է, որ սրանք (իշխանությունները-խմբ.) մանդատ չունեն երկիրը նոր զիջումների տանելու համար։ Երկրորդ փուլը իշխանությունից զրկելու գործընթացի սկիզբն է։
Բոլոր հնարավորությունները ստեղծված են, իշխանությունը փողոցում է։ Մենք պետք է ցույց տանք, որ մեր առջեւ փակ դռներ չկան, իսկ իրավիճակի լիիրավ տերը ժողովուրդն է։ Մենք ենք որոշում, թե որ փողոցը պետք է փակվի, որը՝ ապաշրջափակվի։ Այս հրապարակի հետ բոլորը պետք է հաշվի նստեն»,- եզրափակեց նա։

Когда уйдет Никол? Он подаст в отставку тогда, когда силовые структуры доложат ему, что больше не могут удержать его у власти, больше не хватает сил и остановить акции невозможно.
Об этом на крупном митинге Движения сопротивления на Площади Франции в Ереване 5 мая заявил вице-спикер парламента от блока «Армения» Ишхан Сагателян. «Мы должны увеличить наши ряди и добиться того, чтобы силовые структуры больше не смогли остановить народное недовольство.
Если еще немного увеличим численность протестующих и полностью возьмем ситуацию под контроль, то за считанные часы власть перейдет к народу», – добавил он. Сагателян сообщил, что дорожная карта отстранения Никола Пашинян состоит из двух этапов.
«Первый этап мы давно уже завершили. Он заключался в формировании общественного требования о том, что эти (власти – ред.) не имеют мандата для того, чтобы повести страну к новым уступкам. Второй этап – начало процесса лишения власти.
Все возможности созданы, власть находится на улице. Мы должны показать, что перед нами нет закрытых дверей, и народ – полноценный хозяин положения. Мы решаем, какая улица должна быть перекрыта, какая разблокирована. С этой площадью все должны считаться», – заключил он.