Թուրքիայում սպառողական գների աճը կարող է արագանալ մինչեւ ավելի քան 200 տոկոս, այս մասին ասվում է ENAGgroup տեղական հետազոտական կազմակերպության զեկույցում, գրում է Ahval-ը։
Թուրքիայի պաշտոնական տնտեսական տվյալները, որոնք վկայում են, որ ապրիլին սպառողական գների աճը 70 տոկոսի է հասել, ճշգրիտ չեն, ասել են ENAGgroup-ում, որը բաղկացած է Թուրքիայում եւ արտերկրում գտնվող թուրք գիտնականներից, տնտեսագետներից եւ ֆինանսական վերլուծաբաններից: Այն նաեւ հայտարարել է, որ կառավարությունը նախորդ տարի հայտնել էր տնտեսության աճի մասին, սակայն իրականում այն կրճատվել է:
Թուրքիայում գնաճը երկու տասնամյակի առավելագույնին հասավ, երբ 2021 թ. դոլարի նկատմամբ լիրայի արժեզրկում տեղի ունեցավ: Թուրք եւ օտարերկրյա ներդրողները սկսեցին զանգվածաբար վաճառել արժույթը, երբ Կենտրոնական բանկը, գործելով երկրի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի հրամանով, տոկոսադրույքներն իջեցրեց մինչեւ 14 տոկոս՝ սեպտեմբերից դեկտեմբեր ընկած ժամանակահատվածում գրանցված 19 տոկոսից: Դրանից հետո տոկոսադրույքներն անփոփոխ են:
Թուրքիայի վիճակագրական ինստիտուտը կեղծ ազդանշաններ է տալիս տնտեսության մասին, իսկ Կենտրոնական բանկի կողմից արժութային պահուստների եւ դրա նկատմամբ վստահելիության կորուստը թուլացնում է լիրան եւ բարձրացնում գնաճը, հայտարարել է ENAGgroup-ը:

Turkey's official economic data, which showed consumer price inflation rose to 70% in April, is inaccurate, said ENAGgroup, which is made up of Turkish academics, economists and financial analysts based in Turkey and abroad. She also stated that the government had reported growth in the economy last year, but in fact it had contracted.
Inflation in Turkey jumped to a two-decade high after the lira depreciated against the dollar in 2021. Turkish and foreign investors sold the currency en masse after the central bank, acting on the orders of the country's President Recep Tayyip Erdogan, cut interest rates to 14 percent from 19 percent between September and December. Since then, rates have remained unchanged.
The Turkish Statistical Institute is giving false signals about the economy, and the central bank's loss of foreign exchange reserves and credibility weakens the lira and raises inflation, ENAGgroup said.