Մեքսիկացի նարկոբարոն Ռաֆայել Կարո Կինտերոն, որը գտնվում է ԱՄՆ-ի ամենահետախուզվող անձանց ցուցակում, ձերբակալվել է արեւմտյան Սինալոա նահանգում, հայտնում է BBC-ն՝ հղում անելով Մեքսիկայի ռազմածովային ուժերին։
Կինտերոն, որը մեղադրվում է 1985 թվականին թմրանյութերի ամերիկացի գործակալին առեւանգելու, խոշտանգելու եւ սպանելու մեջ, կալանավորվել էր Չոյս քաղաքում։
Մեքսիկական ռազմածովային ուժերը հայտնել են, որ Կինտերոն, որը ենթադրաբար 69 տարեկան է, հայտնաբերվել է թփերում՝ Մաքս անունով հատուկ վարժեցված շան կողմից:
ԱՄՆ-ը հայտարարել է, որ կպահանջի անհապաղ արտահանձնել Կինտերոյին:
Կինտերոն Գվադալախարա հզոր կարտելի երեք հիմնադիրներից մեկն է։
Նա 28 տարի բանտում է անցկացրել՝ DEA-ի նախկին գործակալ Էնրիկե Կամարենայի սպանության համար։
Այն ժամանակ սպանությունը լարել էր ամերիկա-մեքսիկական հարաբերությունները, իսկ հետո սյուժե դարձավ Netflix-ի «Թմրանյութեր. Մեքսիկա» սերիալի համար:
2013 թվականին Մեքսիկայի դատարանը նվազեցրել էր Կինտերոյի 40 տարվա ազատազրկումը եւ ազատ արձակել նրան՝ վճռելով, որ նա պետք է դատվի նահանգային, ոչ թե դաշնային դատարանում։
Ավելի ուշ այս որոշումը չեղարկվել էր երկրի գերագույն դատարանի կողմից, սակայն Կինտերոն արդեն փախել էր։
Ամերիկյան իշխանությունները հայտարարել էին, որ նա արագ վերադարձավ թմրանյութերի առեւտրին, եւ Վաշինգտոնը հետագայում 20 միլիոն դոլար էր առաջարկել ցանկացած տեղեկատվության համար, որը կօգներ բռնել նրան:

Мексиканский наркобарон Рафаэль Каро Кинтеро, находящийся в списке самых разыскиваемых лиц в США, был арестован в западном штате Синалоа, сообщает BBC со ссылкой на мексиканский флот.
Кинтеро, обвиняемый в похищении, пытках и убийстве американского агента по борьбе с наркотиками в 1985 году, был задержан в городе Чойс.
ВМС Мексики сообщили, что Кинтеро, которому предположительно 69 лет, был обнаружен в кустах специально обученной собакой по кличке Макс.
США заявили, что будут добиваться немедленной экстрадиции Кинтеро.
Кинтеро был одним из трех основателей могущественного Гвадалахарского картеля.
Он провел 28 лет в тюрьме за убийство бывшего агента Управления по борьбе с наркотиками США Энрике Камарена.
В то время это убийство обострило американо-мексиканские отношения, а позже превратилось в сюжет сериала Netflix «Наркотики: Мексика».
В 2013 году суд в Мексике сократил 40-летний срок заключения Кинтеро и освободил его, постановив, что его должны были судить в суде штата, а не в федеральном суде.
Позднее это решение было отменено верховным судом страны, но Кинтеро уже успел скрыться.
Американские власти заявили, что он быстро вернулся к торговле наркотиками, и Вашингтон впоследствии предложил 20 миллионов долларов  за любую информацию, которая поможет его поймать.