Մեքսիկացի նարկոբարոն Ռաֆայել Կարո Կինտերոն, որը գտնվում է ԱՄՆ-ի ամենահետախուզվող անձանց ցուցակում, ձերբակալվել է արեւմտյան Սինալոա նահանգում, հայտնում է BBC-ն՝ հղում անելով Մեքսիկայի ռազմածովային ուժերին։
Կինտերոն, որը մեղադրվում է 1985 թվականին թմրանյութերի ամերիկացի գործակալին առեւանգելու, խոշտանգելու եւ սպանելու մեջ, կալանավորվել էր Չոյս քաղաքում։
Մեքսիկական ռազմածովային ուժերը հայտնել են, որ Կինտերոն, որը ենթադրաբար 69 տարեկան է, հայտնաբերվել է թփերում՝ Մաքս անունով հատուկ վարժեցված շան կողմից:
ԱՄՆ-ը հայտարարել է, որ կպահանջի անհապաղ արտահանձնել Կինտերոյին:
Կինտերոն Գվադալախարա հզոր կարտելի երեք հիմնադիրներից մեկն է։
Նա 28 տարի բանտում է անցկացրել՝ DEA-ի նախկին գործակալ Էնրիկե Կամարենայի սպանության համար։
Այն ժամանակ սպանությունը լարել էր ամերիկա-մեքսիկական հարաբերությունները, իսկ հետո սյուժե դարձավ Netflix-ի «Թմրանյութեր. Մեքսիկա» սերիալի համար:
2013 թվականին Մեքսիկայի դատարանը նվազեցրել էր Կինտերոյի 40 տարվա ազատազրկումը եւ ազատ արձակել նրան՝ վճռելով, որ նա պետք է դատվի նահանգային, ոչ թե դաշնային դատարանում։
Ավելի ուշ այս որոշումը չեղարկվել էր երկրի գերագույն դատարանի կողմից, սակայն Կինտերոն արդեն փախել էր։
Ամերիկյան իշխանությունները հայտարարել էին, որ նա արագ վերադարձավ թմրանյութերի առեւտրին, եւ Վաշինգտոնը հետագայում 20 միլիոն դոլար էր առաջարկել ցանկացած տեղեկատվության համար, որը կօգներ բռնել նրան:

Mexican drug lord Rafael Caro Quintero, who is on the US most wanted list, has been arrested in the western Sinaloa state, the Mexican Navy says, BBC reported.
Quintero, who is accused of kidnapping, torturing and murdering a US drug enforcement agent in 1985, was held in the town of Choix.
The Navy said Quintero, believed to be 69, was found in bushes by a specially-trained dog called Max.
The US said it would seek Quintero's immediate extradition.
Quintero was one of three founding members of the powerful Guadalajara Cartel.
He spent 28 years in jail for the murder of former US Drug Enforcement Administration (DEA) agent Enrique Camarena.
The murder strained US-Mexico ties at the time and was later dramatized in the Netflix series Narcos: Mexico.
In 2013, a court in Mexico cut short Quintero's 40-year sentence and freed him, ruling that he should have been tried in a state rather than a federal court.
The ruling was later overturned by the country's supreme court—but Quintero had already gone into hiding.
US officials said he quickly returned to drug trafficking, and Washington subsequently offered $20m for any information leading to his capture.