Իսպանիայի հարավում ավելի քան 500 կանգուն քարերից բաղկացած հսկայական մեգալիթյան համալիր է հայտնաբերվել, որը կարող է ամենամեծերից մեկը լինել Եվրոպայում: Քարերը հայտնաբերվել են Հուելվա նահանգի հողատարածքում, որը հարում է Պորտուգալիայի հետ Իսպանիայի սահմանի ամենահարավային հատվածին՝ Գվադիանա գետից քիչ հեռու, գրում է The Guardian-ը։
«Սա Պիրենեյան թերակղզում միասին կանգնած քարերի ամենամեծ եւ ամենաբազմազան հավաքածուն է»,- նշել է Հուելվայի համալսարանի հետազոտող Խոսե Անտոնիո Լինարեսը, ով ծրագրի երեք ղեկավարներից մեկն է: Նրա խոսքով՝ La Torre La Janera-ի տեղում կանգնած ամենահին քարերը կանգնեցվել են մ.թ.ա. վեցերորդ կամ հինգերորդ հազարամյակի երկրորդ կեսին. «Սա Եվրոպայի ամենամեծ մեգալիթյան հուշարձանն է»։
Տեղանքում նրանք մեծ թվով տարբեր տեսակի մեգալիթներ են հայտնաբերել, այդ թվում՝ կանգնած քարեր, դոլմեններ, թմբեր, դագաղաձեւ քարե արկղեր եւ պարիսպներ։
«Առավել տարածված գտածոն կանգնած քարերն էին, որոնցից 526-ը դեռ կանգնած են կամ գետնին են ընկած»,- հայտնում են հետազոտողները։ Քարերի բարձրությունը մեկից երեք մետր էր։

На  юге Испании был обнаружен огромный мегалитический комплекс из более чем 500 стоячих камней, который может быть одним из крупнейших в Европе. Камни были обнаружены на участке земли в Уэльве, провинции, примыкающей к самой южной части границы Испании с Португалией, недалеко от реки Гвадиана, пишет The Guardian,
«Это самая большая и самая разнообразная коллекция стоячих камней, сгруппированных вместе на Пиренейском полуострове», — сказал Хосе Антонио Линарес, исследователь из Университета Уэльвы и один из трех руководителей проекта. По его словам, самые старые стоячие камни на месте Ла-Торре-Ла-Жанера были воздвигнуты во второй половине шестого или пятого тысячелетия до нашей эры. «Это крупный мегалитический памятник в Европе».
На этом месте они обнаружили большое количество различных типов мегалитов, в том числе стоячие камни, дольмены, насыпи, гробовые каменные ящики, называемые ящиками, и ограждения.
«Наиболее распространенной находкой были стоячие камни, 526 из которых все еще стоят или лежат на земле», — сообщают исследователи. Высота камней была от одного до трех метров.