Քնի պակասը խանգարում է սոցիալականությանը եւ խանգարում է լավ հարաբերություններ պահպանել մարդկանց հետ, գրում է PLOS Biology-ը։
Մարդու՝ որպես տեսակի հաջողության գաղտնիքը ոչ միայն անհատական ինտելեկտի մեջ է, այլ նաեւ միասին գործելու եւ իր գործողություններն ուրիշների հետ համակարգելու ունակության մեջ է: Դա անելու ունակությունն ուղեղի գործառույթներից մեկն է, որը կարող է խանգարվել:
Բերքլիում Կալիֆորնիայի համալսարանի գիտնականները պարզել են, որ քնի պակասը խաթարում է սոցիալական վարքագիծը հաջողությամբ վերահսկելու ուղեղի կարողությունը: «Սակայն նոր աշխատանքը ցույց է տալիս, որ քնի պակասը ոչ միայն վնասում է մարդկանց առողջությանը, այլ նաեւ նրանց սոցիալական փոխազդեցությանը, ավելին, այն ոչնչացնում է մարդկային հասարակության բուն հյուսվածքը»,- նշել է Մեթյու Ուոքերը: Սկզբից գիտնականները fMRI սարքի միջոցով հետազոտել են 24 առողջ կամավորի, փորձերն իրականացվել են ինչպես նորմալ ութժամյա քնից հետո, այնպես էլ՝ առանց դրա։
Պարզվել է, որ առանց առողջ քնի սոցիալական փոխազդեցության համար պատասխանատու նեյրոնների ֆունկցիան եւ միմյանց հասկանալու կարողությունը վատթարանում է։ Այնուհետեւ գիտնականները դիմել են ավելի մեծ խմբի՝ հարյուրից ավելի կամավորի, որոնց հսկում էին հեռակա կարգով:
Երեք-չորս օրվա ընթացքում հետազոտողներն անուղղակիորեն գնահատել են նրանց քնի որակը (տեւողությունը, արթնացումների քանակը եւ այլն), այնուհետեւ հարցաթերթիկների օգնությամբ ստուգել են հետազոտվողների՝ ուրիշներին օգնելու պատրաստակամությունը: Ինչպես եւ ակնկալում էին հետազոտության հեղինակները, փոխկապակցվածությունն ակնհայտ էր. որքան վատ է մարդը քնում, այնքան հաջորդ օրը նրա փոխգործակցելու ունակությունը վատթարանում է։

Недостаток сна мешает социальности и не дает поддерживать хорошие отношения с окружающими, пошет PLOS Biology.
Секрет успеха человека как вида не только в индивидуальном интеллекте, но и в способности действовать сообща и координировать свои действия с другими. Способность к этому — одна из функций мозга, которая может быть нарушена.
Ученые из Калифорнийского университета в Беркли выяснили, что дефицит сна подрывает способность мозга успешно контролировать социальное поведение. «Однако новая работа демонстрирует, что нехватка сна губительна не только для здоровья людей, но и для их социальных взаимодействий, более того, она разрушает саму ткань человеческого сообщества», — говорит Мэтью Уолкер. Для начала ученые обследовали 24 здоровых добровольца с помощью аппарата фМРТ, опыты проводили как после нормального восьмичасового сна, так и без него. Оказалось, что без здорового сна функция нейронов, отвечающих за социальное взаимодействие и способность понимать друг друга, ухудшается. Далее ученые обратились к более многочисленной группе — свыше сотни добровольцев, за которыми следили удаленно. На протяжении трех-четырех суток исследователи косвенно оценивали качество их сна (продолжительность, число просыпаний и тому подобное), а затем с помощью опросников проверяли готовность испытуемых помогать окружающим. Как и ожидали авторы работы, корреляция была налицо: чем хуже у человека обстояли дела со сном, тем слабее становилась его кооперативность на следующий день.
Наконец, в США в 2011-2016 годах на 10% снижалось количество сделанных пожертвований на следующий день после перевода часов на зимнее время, когда у людей сокращалось время сна. Из всего этого ученые заключают, что нормальный сон имеет важнейшее значение не только для индивида, но и для общества.