Բայդենի վարչակազմը միջոցներ է մշակում, որոնք կարող են արգելել ԱՄՆ ներդրումները չինական տեխնոլոգիական ընկերություններում՝ ԱՄՆ-ի եւ Չինաստանի միջեւ աճող լարվածության ֆոնին, գրում է Bloomberg-ը՝ վկայակոչելով խնդրին ծանոթ մարդկանց:
Ներդրումային սահմանափակումները, ամենայն հավանականությամբ, կներկայացվեն գործադիր հրամանի տեսքով, որն ԱՄՆ նախագահը կստորագրի առաջիկա ամիսներին, գործակալությանը հայտնել է աղբյուրը:
Հավանական է, որ TikTok-ի համար առանձին առաջարկ լինի, սակայն որեւէ գործողություն չի նախատեսվում, հավելել է աղբյուրը։ Առեւտրի նախարարությունը, ըստ գործակալության զրուցակցի, կարող է լրացուցիչ սահմանափակումներ մտցնել սինթետիկ ինտելեկտի օգտագործմամբ հաշվարկների համար օգտագործվող չիպերի վրա։
Միեւնույն ժամանակ, Սպիտակ տունը Կոնգրեսի հետ օրենքներ է քննարկում, որոնք ընկերություններից պահանջում են նախապես բացահայտել հնարավոր ներդրումները չինական որոշ արդյունաբերություններում, հայտնել է մեկ այլ անանուն աղբյուր:
Քննարկվող տարբերակների թվում այնպիսի համակարգի ստեղծումն է, որը կարող է դաշնային կառավարությանը հնարավորություն տալ ամբողջությամբ արգելափակել ներդրումները:
Աղբյուրը նշել է, որ կառավարության հրամանն ավելի լայն մեթոդաբանության մաս է կազմում՝ հիշատակելով, որ ԱՄՆ-ն վերջերս սահմանափակել է կիսահաղորդիչների համախառն վաճառքը Չինաստանին եւ Ռուսաստանին։
Անցյալ ամիս Բայդենը գործադիր հրաման էր ստորագրել հակամրցակցային լայնածավալ միջոցառման համար, որը մոտ 52 միլիարդ դոլար էր ներառել՝ ներքին կիսահաղորդիչների վերլուծությանը եւ աճին աջակցելու համար։

Администрация Байдена обдумывает меры, которые могут запретить американские инвестиции в китайские техкомпании на фоне растущей напряженности в отношениях между США и Китаем, пишет Bloomberg со ссылкой на осведомленные источники.
Инвестиционные ограничения, вероятно, будут представлены в виде правительственного распоряжения, которое президент США подпишет в ближайшие месяцы, заявил один из источников информационного агентства.
Отдельное предложение в отношении TikTok, популярного приложения для обмена видео, является вероятным, но никаких действий не предвидится, добавил источник. Министерство торговли, по словам собеседника агентства, может ввести дополнительные ограничения на чипы, используемые для вычислений с помощью синтетического интеллекта.
В то же время Белый дом обсуждает с Конгрессом законы, требующие от компаний предварительного раскрытия потенциальных инвестиций в определенные отрасли китайской промышленности, рассказал другой анонимный источник.
Среди обсуждаемых вариантов - создание системы, которая могла бы дать федеральному правительству право полностью блокировать инвестиции.
Источник отметил, что распоряжение главы правительства является частью более широкой методики, упомянув, что США не так давно ограничили валовые продажи полупроводников в Китай и Россию.
В прошлом месяце Байден подписал распоряжение о принятии широких мер по борьбе с конкуренцией, предусматривающих выделение около 52 миллиардов долларов на поддержку анализа и роста отечественных полупроводников.